Szélsőjobboldali tévéfoglalókról ír a nemzetközi sajtó
További Belföld cikkek
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai-magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
- A rendőrség szerint jogszerű intézkedés közben halt meg a zagyvarékasi férfi
A magyar miniszterelnök hazugságai nyomán zavargások törtek ki Budapesten - írja a BBC nemzetközi online kiadásának kezdőoldalán, a vezető anyag címében.
A tudósítás ezután részletesen beszámol arról: a magyar rendőrség könnygázt és vízágyút használt a demonstrálók ellen, hogy az éjjeli erőszakos tiltakozást megfékezze. A BBC kiemeli, hogy épületeket támadtak meg és autókat gyújtottak fel a tüntetők, miután Gyurcsány Ferenc lemondását követelő gyűlést tartottak. Mindez azután következett be, hogy kiderült: Gyurcsány kormánya hazudott a választások idején.
A BBC szerint ez volt az első alkalom, hogy ilyen zavargások törtek ki a kommunizmus bukása óta Magyarországon.
Eörsi: meglepő, habár érthető
1956 óta nem történt ilyesmi - ezt már a Reuters hírügynökségnek nyilatkozó fiatal tüntető mondta, és ezt is a BBC idézi a budapesti eseményekről. A BBC azt is hozzáteszi: a magyar főváros reggel nyugodtnak tűnik, csak maroknyi tüntető maradt az esti összecsapások környékén.
A brit hírtelevíziónak nyilatkozott Eörsi Mátyás, az SZDSZ parlamenti képviselője, aki azt mondta: "Meglepő, habár érthető, hogy a polgárok dühösek egy olyan politikai vezetőre, aki első ízben kimondta az igazat: azt, hogy az egész politikai osztály hazudik."
CNN: füst és könnygáz
A CNN hírtelevízió azzal vezette fel híradását, hogy a tüntetők elfoglalták a magyar állami tévé székházát, gyújtogattak az épületben és körülötte, miután a kormányfő beismerte, hogy kabinetje "végighazudta az utolsó másfél-két évet". A CNN szerint "füst és könnygáz lepte el" az MTV székházát, ahol a rendőrség és a tüntetők csaptak össze.
Die Presse: a Jobbik aktivistái is ott voltak
A legtekintélyesebb osztrák napilap, a Die Presse honlapján azt állítja - szintén vezető anyagban -, hogy jobboldali, erőszakra kész ellenzéki hívek követelték Gyurcsány visszalépését, majd megostromolták a Magyar Televízió épületét, s ennek nyomán száz ember sebesült meg.
A Die Presse szerint jobboldali szélsőségesek és futballhuligánok voltak a tévé ostromlói között, akik autókat is felgyújtottak és köveket dobáltak. Az osztrák lap szerint a Jobbik, a Honfoglalás 2000 és a Magyar Nemzeti Front aktivistái vettek részt a tévé időleges elfoglalásában. Azóta a televízió újra sugároz, miután a rendőrök kiszorították az épületből a behatolókat. Az osztrák lap felhívja a figyelmet arra is, hogy a demonstrálók kárt tettek a Szabadság téri szovjet hősi emlékműben.
Spiegel Online: hazugság után düh
A Die Presse szerint Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője gyakorlatilag védelmébe vette a tüntetőket, miközben Gyurcsányt is idézte, aki szerint az utca nem oldja meg a problémákat, inkább súlyosbítja azokat.
A Spiegel Online második hírként kezeli a budapesti eseményeket. Felcíme az, hogy "Hazugság után düh", míg a főcím a rendbontás tényét hangsúlyozza a magyar fővárosban. A tömeg szerintük üvegeket és köveket dobált, miután Gyurcsány Ferenc beismerte, hogy hazudott.
A német sajtó megdöbbent
Megdöbbentő, autókat gyújtogató és köveket dobáló tömeget ábrázoló képsorokban, vezető tudósításban számoltak be a Budapesten, a Magyar Televízió székháza előtt éjszaka történt eseményekről kora reggeli híradásaikban a német közszolgálati televíziók.
Mind a ZDF, mind az ARD arról tudósított, hogy mintegy kétszáz rendőrt, illetve tüntetőt kórházba kellett szállítani, s a hatóságok több személyt őrizetbe vettek. A rendőrök a tömeget vízágyúkkal sem tudták feltartóztatni.
A Reuters Toroczkait idézi
A Reuters, ismertetve az események politikai hátterét és "mérlegét", azt emelte ki helyszíni tudósításában, hogy a "posztkommunista éra" óta nem volt példa Magyarországon ehhez hasonló erőszakra. A brit hírügynökség megszólaltatott több tüntetőt, megjegyezte, hogy voltak a tiltakozók között szélső jobboldali pártok képviselői.
Idézi Toroczkai Lászlót, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetőjét, aki szerint a tüntetők azt akarják, hogy "végre magyarok, és ne a külföldi tőke kormányozza Magyarországot".
Gyurcsány megosztja a magyar közvéleményt
A Reuters rámutat arra, hogy az első, Szonda Ipsos által készített közvélemény-kutatás azt jelzi, a magyarok megosztottak: 47 százalékuk szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek nem kell lemondania, és 43 százalékuk távozását követeli. A Reuters kedd délelőtti tudósításában már a nyugalom visszatéréséről számolt be.
Az AFP francia hírügynökség arról írt, hogy a "szélsőjobboldal tüntetéseiben" több mint százan sérültek meg, és volt közöttük sok rendőr is. Az MTV-székház elleni ostrommal kapcsolatban megjegyzi: a rendőrségen "túlléptek" az események.
A vörös milliomos
Az ANSA olasz hírügynökség is emlékeztetett arra, hogy ezek voltak az első utcai összetűzések az 1989-es rendszerváltás óta. Megemlítette, hogy a tüntetőket, akik között számos nacionalista militáns és ismert futball-huligán is volt, hétfőn este támogatásáról biztosította a Fidesz, ugyanakkor a szocialista párti parlamenti képviselők egyöntetűen kiálltak Gyurcsány Ferenc és kormányprogramja mellett.
"Hazudtam, hogy legyőzzem az utcán a magyarországi ellenzéket" - ezt a címet adta cikkének a jobboldali Il Giornale internetes kiadása. Az olasz lap szerint Gyurcsány, a "vörös milliomos" mindeddig nagy népszerűségnek örvendett és az európai szociáldemokrácia szimbolikus alakja lett.
Lidové Noviny: van rosszabb dolog is
A magyarországi és a csehországi helyzet között von rövid párhuzamot keddi jegyzetében a Lidové Noviny című cseh konzervatív napilap. Gyurcsány Ferenc akarata ellenére egy élő testen elvégzendő kísérletet indított el, amelynek célja kipróbálni, vajon hazugsággal vagy igazmondással lehet-e jobban megvalósítani a gazdasági reformokat, olvasható a "Mi rosszabb a hazugságnál?" című jegyzetben.
A szerző, Martin Weiss rámutat: a kormányfő most erényt próbál kovácsolni abból az akarata ellenére nyilvánosságra került beismeréséből, hogy kormánya az utóbbi két évben semmit sem csinált, s hazudott a közvéleménynek. A beismerést bizonyítéknak próbálja beállítani, hogy a reformokat valóban komolyan gondolja. "S el kell ismerni, hogy beszédében vannak erre utaló bizonyítékok" - szögezi le a szerző.
Úgy véli azonban, hogy cseh szemmel nézve van rosszabb dolog is, mint a magyar hazugság leleplezése, mégpedig az, hogy a Cseh Szociáldemokrata Párt tanácskozásain ilyen felszólalások nem hangzanak el. "Ki kell várnunk a tízszázalékos a költségvetési hiányt, hogy a mi populistáink is tudatosítsák, hogy hazudnak?" - teszi fel a kérdést jegyzete végén a szerző.
Evenimentul zilei
A román lap, az Evenimentul zilei (Evz) "Erőszak Budapesten" címmel számol be, nem vezető anyagban, a magyarországi eseményekről. A lap szerint kétszázan sebesültek meg, miután a demonstrálók Gyurcsány elmondását követelték, és megtámadták a televízió épületét.
A rendőrség gumibotot és vízágyút használt az Evz szerint, míg a tüntetők botokkal és kövekkel támadtak. Az Evz kitér arra, hogy a Hír Tv közvetítette az eseményeket, és ez a televízió közel áll az ellenzéki Fideszhez. A román lap internetes oldalán kitér arra, hogy Petrétei József igazságügyi miniszter felajánlotta lemondását, de azt Gyurcsány Ferenc nem fogadta el. Az Evz ír arról, hogy a magyar miniszterelnök Szocsiban is tárgyalt, ahol gazdasági egyezményeket írt alá Putyin orosz elnökkel.