A válság stabilabbá tette a Gyurcsány-kormányt

2008.10.30. 00:54
"B-"ról egy fokozatot javult, azaz B-re változott a Vision Consultingnál az ország politikai kockázata. Az elemző cég legfrissebb elemzése szerint a költségvetést a válság miatt hozott döntéseknek köszönhetően könnyebben megszavazhatja a parlament, de például a növekedést hozó reformokat sehol nem látni.

"A megnövekedett gazdasági kockázatok paradox módon több területen is csökkentették a politikai kockázatokat Magyarországon" - olvasható a Vision Consulting legfrissebb politikai kockázatelemzésében.

Az elemző cég szerint a kisebbségi Gyurcsány-kormány a válsághelyzet kialakulása után a gazdasági racionalitásnak megfelelő, a gazdasági szereplők nagy többsége által méltányolt lépéseket tett, s a válságkezelő intézkedések végrehajtásához valószínűleg képes lesz biztosítani a politikai hátteret. Ezzel az ország sebezhetőségét csökkentette, bár egyelőre nem állította az eddigiektől jelentősen eltérő gazdasági pályára. "A szocialista kormány és a miniszterelnök politikai túlélésének esélye növekedett, így most annak az esélye is nagyobb, hogy a következő országgyűlési választásokat 2010-ben, s nem előbb tartják Magyarországon."

Ennek alapján az eddigi B- minősítés egy fokozattal javult, vagyis Magyarország politikai kockázati indexe a Vision Consultingnál B jelűre változott.

Az elemzés szerint a legfontosabb változást az októberben induló válságkezelés hozta a magyar politikai életben a népszavazás és a koalíciós szakítás óta. Elméletileg lehetséges lett volna, hogy a kisebbségi kormány lába alól kicsússzon a talaj, s az ellenzéki pártok meg is fogalmaztak arra utaló nyilatkozatokat, hogy szívesen látnának az ország élén egy szakértői jellegű válságkezelő kormányt. "A felvetés megfogalmazásán túlmenően azonban semmilyen erőfeszítést nem tettek ennek érdekében, így Gyurcsány Ferenc energiáját nem a politikai védekezés foglalta le, hanem az, hogy elfoglalja a „válságkezelő miniszterelnök” pozícióját".

Ennek jegyében a gazdasági racionalitás szempontjainak megfelelő döntéseket hozott: erőteljes kiadáscsökkentési javaslatokat terjesztett elő, továbbá az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap bevonásával pénzügyi garanciákat igyekezett biztosítani az ország számára. "A kemény kiadáscsökkentés azt jelenti, hogy a magyar államháztartás a tényleges lehetőségeihez közelít, a deficit csökkentésével az államadósság további növekedését is meg lehet fékezni, s növekszik az euró bevezetésének esélye, ami szintén mérsékelné a rizikót hosszabb távon" - állapítja meg a Vision Consulting.

Vannak még problémák

A cég úgy látja, ezeket a lépéseket a gazdasági élet szereplőinek zöme helyesléssel fogadta, de a kormányzást illető általános problémák továbbra is fennállnak, annak ellenére, hogy jelen esetben a kormány adekvátnak tűnő döntéseket hozott. A Vision Consulting elemzői szerint a kiadáscsökkentő lépések távolról sem hozzák magukkal automatikusan a fenntartható növekedéshez szükséges strukturális reformokat. A „feles” reformokról (pl. adóreform) a szocialisták elképzelései nem világosak, a kétharmados reformok (pl. önkormányzati reform) megvalósítása pedig a Fidesz ellenállása miatt nem kezdődött meg 2006 nyarán, és erre most sincs esély.

Az ősz folyamán már látszott, hogy a kisebbségi kormány akár frakcióalapú megállapodás nélkül is keresztülviheti a költségvetést, vagyis már a hitelpiaci válság magyarországi megjelenése előtt sem lehetett biztosra venni a kormány év végi bukását. "A krízis azonban még inkább módosítani látszik a pozíciókat, s most úgy tűnik, hogy az MSZP a kisebb parlamenti pártok aktív vagy passzív támogatásával (a költségvetés megszavazása vagy a szavazástól való távolmaradás) képes lesz keresztülvinni a büdzsét, ami egyben a Gyurcsány-kormány hivatalban maradását eredményezné. Az MSZP-n belüli váltás esélye sem jelentős, hiszen a „válságkezelő miniszterelnök” elleni támadás politikailag nem kifizetődő, s nehezen is magyarázható, ha a kormányfő valóban képes megszervezni a költségvetés parlamenti támogatását."

Az elemzésben azonban hangsúlyozzák, hogy a költségvetést még nem szavazta meg a parlament, így azt sem lehet kijelenteni, hogy a parlamenti választást biztosan 2010-ben (s nem 2009-ben) tartják majd, vagy hogy biztosan nem lesz a közeli jövőben miniszterelnök-váltás. Amennyiben pedig a büdzsé mégiscsak megbukik, akkor nagyon gyors változások következhetnek be a magyar politikai életben. "Mindennek a valószínűsége fennáll, csak éppen e valószínűség gyengült a korábbiakhoz képest."

Más a valóság, mint a retorika

Az elemzők szerint a jelenlegi kormánypárt és a valószínű jövendőbeli kormánypárt, a Fidesz elképzelései erősen széttartók a válságkezelés ügyében is. "Azonban úgy véljük, hogy a retorika mögötti valóság erősen megköti bármilyen kormány kezét" - olvasható a kockázatelemzésben. A Vision Consulting szerint nehezen képzelhető el, hogy a Fidesz által képviselt radikális adócsökkentés ne járjon együtt ugyanilyen mértékű, a hétköznapok világát is érintő kiadáscsökkentéssel, de az MSZP lehetőségei is korlátozottak lesznek, amikor a választási kampányban tett ígéreteket fogalmazza majd meg.

Ha Magyarország csak hitelgarancia révén képes biztosítani a stabilitását, akkor az ehhez szabott feltételeket – elsősorban kiadáscsökkentés – nem lehet félretenni, és a válság, a várható recesszió, a takarékoskodásra irányuló elvárás határok közé szorítja a politikai szereplőket.

Az elemzők megjegyzik, a politikai kockázati mutatók javulása a jelenre és körülbelül az év végéig tartó időszakra vonatkozik. "Ha a költségvetést meg is szavazza a parlament, a kilátásba helyezett export-, foglalkoztatás-, reálbér- és fogyasztáscsökkenés hosszabb távon alááshatja a kormány helyzetét, igaz, akár közelítheti is egymáshoz a közpolitikai elképzeléseket."