Orbán Viktorral készült interjút közölt a párizsi Le Monde hétfői száma, a lap az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének egyéves évfordulója alkalmából kérdezte a magyar ellenzék vezetőjét. Arra a kérdésre, hogy még mindig illegitimnek tartja-e a Gyurcsány-kormányt, a Fidesz elnöke azt válaszolta: Magyarország jelenleg nagyon súlyos szociális és politikai válságban van; hamarosan hárommillió olyan ember lesz Magyarországon, aki nem tud megélni a fizetéséből; a gáz ára 50, míg a villany ára 30 százalékkal növekedett egy év alatt, és a munkanélküliség is növekszik. A gazdasági növekedés messze a leglassúbb Közép-Európában, a GDP egy százaléka körüli szemben a 2006-os 3,9 százalékkal.
A Fidesz elnöke szerint Magyarországon jelenleg "a demokrácia egyetlen reménye az ellenzék". Jelenleg "antidemokratikus hatalmi mechanizmus" működik, s az adott helyzetre a Fidesz válasza: az elégedetlenség kifejezése, a kormány demokratikus úton történő, erőszakmentes lemondatása, valamint a "lehető legszélesebb unió megalkotása". Véleménye szerint ennek eszköze a népszavazás, mert - a nép akarata ellenére - a képviseleti demokrácia eszközeivel nem lehet lemondatni a kormányt. (MTI)
Egy szónok arra szólította a tüntetőket, kedden délután vonuljanak a Magyar Televízió elé, hogy követeléseiket beolvassák. Médianyilvánosságot akarnak, és társadalmi vitát arról, hogy milyen szempontok alapján alakuljon meg az új Magyarország.
Egy másik szónok arra szólított fel, hogy ha a rendőrség megnyitná a kordonokat, senki ne menjen be a Parlamenthez, mert ez csak a hatalom provokációja.
Húsz fiatal jelent meg hétfőn az Oktatási és Kulturális Minisztérium Szalay utcai épületének kapujánál, s a járdára telepedve "blokád alá vették" az intézményt.
A fiatalok közölték, hogy az épületből kijönni lehet, de oda senki nem mehet be. A közelben pontosan tizenkét, védőfelszerelést, rohamsisakot viselő rendőr sorakozott fel, de miután senki nem akart az esti órán bemenni a minisztériumba, nem léptek közbe.
Az egyik fiatal elmondta, hogy a Kossuth téren bejelentett Y-tervnek megfelelően vették blokád alá a minisztériumot. Arra a kérdésre, hogy meddig maradnak, kissé bizonytalanul azt válaszolta, hogy éjjel 11 óráig mindenképpen, mert a Kossuth téri tüntetést addig az időpontig jelentették be. (MTI)
A Parlament északi kapujánál kezdetben zavartalanul távozhattak a képviselők, később ott is megjelentek a tüntetők. A kormányőrök ezért azt tanácsolták a gyalogosan távozni akaró Szanyi Tibor szocialista képviselőnek, hogy várjon egy kicsit.
"Gondoltuk, hogy ez történhet, ezért tartottuk a rendkívüli frakcióülést" - mondta "Ennek a néhány ezer főnek nincs politikai támogatottsága, ez a csőcselék. Nekik nem az MSZP-vel van bajuk, hanem a Parlamentet akarják felforgatni" - tette hozzá.
Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter a Parlament főbejáratához közeli hatos kapunál lépett ki az épületből. Egy ott lévő rendőrfőtiszthez ment és utasítást adott arra, hogy a képviselők biztonságát minden eszközzel szavatolják. A kordonon túl álló tüntetők az öklüket rázták a miniszter felé. (MTI)