További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc: Ha Magyar Péter magáénak akarja az országot, akkor csöbörből vödörbe kerülünk
- Varga Judit több mint 2 millió forintot keres a Miskolci Egyetem akadémiáján
- Két év alatt több mint 132 millió forintot költöttek Nagy Márton külföldi útjaira
- Északkelet-Magyarországot is elérte a szigorítás, Borsodban is kötelező a maszkviselés a kórházakban
- Már a fél ország beteg, és a kínai vírus is erőre kapott
"A rendőrség tüzet nyitott a tüntetőkre" – ezzel a címmel kezdi tudósítását a CNN hírcsatorna weboldala. A nemzetközi kiadás vezető híre órákon át a budapesti zavargás volt. A tudósításból – amely egyébként a Reuters hírügynökség anyaga – kiderül, hogy persze csak gumilövedékkel és könnygázgrántokkal lőttek a rendőrök.
A tudósítás szerint a rendőrség a szélsőjobboldali tüntetőket szorított ki a belvárosból a Fidesz nagygyűlésének irányába. A Reuters/CNN természetesen kiemeli azt a momentumot, amikor a tüntetők elindították, és a rendőrök ellen vezették a Deák téren kiállított T-34-es harckocsit. A hírügynökségi jelentés néhány mondatban bemutatja a konfliktus hátterét, fölidézi az őszödi beszédet követő botrányt, a társadalmat mélyen megosztó politikai válságról ír.
A brit BBC internetes híroldalán is vezető helyen voltak a budapesti események. A BBC.co.uk egyébként igen bőséges, szinte mellékletnyi anyaggal készült az 1956-os forrdalom 50. évfordulójára. A brit közszolgálati médium tudósítása azt emeli ki, hogy körülbelül ezer Kossuth téri kormányellenes tüntető feloszlatásával kezdődött a 23-i zavargássorozat. A tankos jelenet itt is nagy hangsúlyt kap, a cikket illusztráló fotón a Kossuth-címeres T-34-es könnygázfüstben halad a rendőrségi vízágyúk felé.
Nick Thorpe, a BBC budapesti tudósítója szerint a zavargásokban jóval kevesebben vesznek részt, mint ahányan békésen demonstráltak/ünnepeltek október 23. alkalmából a főváros utcáin, és néha képtelenség volt megmondani, hogy az utcákon haladó zászlókat lengető csoportok közül melyek kormány ellenes demonstrálók, és melyek ünneplők csupán. A tudósító gumilövedéktől fejsérülést szenvedett, vérző tüntetőt is látott.
Vízágyúkról, könnygázról, gumilövedékekről és persze az elkötött T-34-esről ír a baloldali brit Guardian internetes kiadása is. A lap úgy véli, hogy az erőszakos, a rendőröket kövekkel dobáló tüntetők legtöbbje szélsőjobboldali. A tudósítás alapja a CNN-en is közölt Reuters-anyag.
A két legtekintélyesebb amerikai lap közül csak a Washington Post online kiadása hozta vezető hírei között a budapesti eseményeket, a New York Times nem ítélte ennyire fontosnak a dolgot. A WP a CNN-hez és a Guardianhez hasonlóan a Reuters tudósítását hozza.
A legnagyobb példányszámú amerikai újság, a USA Today viszont szintén a vezető anyagai között közli az AP hírügynökség tudósítását Budapestről. Az összetűzések leírása mellett ismerteti Orbán Viktor délutáni beszédét, a népszavazási kezdeményezést, illetve arról is ír, hogy Sólyom László lemondta a részvételt Felvonulási téri emlékmű avatásán.