II. Erzsébet felavatta a Queen Mary 2-t
További Bulvár cikkek
A Queen Mary 2 fotó: EPA |
Brit névadó, francia tulajdonos
Mária anyakirálynő, V. György király felesége volt II. Erzsébet édesapjának, néhai VI. György királynak a mamája. A hajó nevében szereplő sorszám azt jelenti, hogy ez a második hajó, amely a királyi nagymama nevét viseli. Az 1934-ben vízre bocsátott első Queen Maryt 1967-ben vonták ki a forgalomból.
II. Erzsébet és Ronald Warwick kapitány fotó: EPA |
Az új hajó méreteire jellemző, hogy a New Yorkba érkező utasok - legalábbis azok, akik a 17 fedélzet közül a legfelsőn állnak majd - éppen szemmagasságból üdvözölhetik a Szabadságszobrot.
A Queen Mary 2 a Samuel Cunard által postajáratként alapított, csaknem 170 éves múltú brit hajózási társaság, a Cunard Line tulajdona. A cég 550 millió fontért - közel 1 milliárd dollárért - építtette a páratlan hajóóriást a francia Alstom céggel. A Queen Mary 2-t alig két év alatt szerelték össze St. Nazaire kikötőjében.
Tizenöten már meghaltak a Queen Mary
A csütörtöki királyi névadó az ilyen alkalmakkor szokásosnál szerényebb volt, tekintettel a franciaországi dokkban néhány héttel ezelőtt történt súlyos balesetre.
A gyártó cég szervezésében a hajóépítők családtagjai november közepén megtekinthették az óceánjárót, ám a partszegély és a fedélzet közé lerakott átjáró leszakadt, és több tucatnyi vendég 30 méteres mélységbe, a szárazdokk betonjára zuhant. A szerencsétlenségben tizenöten meghaltak, sokan súlyos sérüléseket szenvedtek.
Minden idők legnagyobbja
A QM2 minden idők legdrágább, legnagyobb, leghosszabb, legmagasabb, legszélesebb és legerősebb utasszállító hajója. Vízkiszorítása 150 ezer bruttóregiszter-tonna, hossza 345 méter - alig rövidebb a New York-i Empire State Building felhőkarcolónál -, magassága a tőkesúlytól a kémény tetejéig 72 méter, szélessége a parancsnoki hídnál, vagyis a legszélesebb résznél 45 méter. A hajó merülése 10 méter, motorja 157 ezer lóerős.
Ezzel a teljesítménnyel a monstrum óránként 30 csomós, vagyis 55 kilométeres végsebességre képes.
A 2600 utas szórakoztatására egyebek mellett 15 bárt és éttermet, egy planetáriumot, több bál- és színháztermet, öt uszodát, egy nagy könyvtárat, télikertet, művészeti galériát és ezer négyzetméter alapterületű fitnessközpontot építettek be.
Jegy akár tízmillió forintért
A január 12-én induló első utat - amelynek végállomása karibi kitérővel a floridai Fort Lauderdale - elhelyezéstől függően 2 ezer és 26 ezer font - 740 ezer és 9,6 millió forint - közötti áron hirdették.