Az utolsó slukk és vége
További Bulvár cikkek
|
Állsz az Andrássy úti bérház előtt, és rágyújtasz egy utolsó cigarettára. Két éve kínlódsz a leszokással, ez az ötvenkettedik utolsó szál cigarettád. Úgy érzed, mintha kiszakítanának belőled valamit, nyolc év dohányzás után mintha a múltad egy darabját hagynád hamarosan a rendelőben.
A lakásból átalakított rendelő egyetlen alkalmazottja egy kékköpenyes hölgy, akiről nehéz eldönteni, hogy orvos, nővér vagy takarító. Leültet egy akkumulátortöltőre emlékeztető szerkezet mellé, és drótokat köt rád. Megkér, hogy add oda, a telefonon megbeszéltek szerint, a két órával ezelőtt félig szívott cigarettát. Berakja egy, a gépre szerelt üvegcsébe - ezt következetesen detekciós elektródnak hívja -, melyből a függés fokára lehet következtetni.
Megkér, hogy helyezd a tenyered egy mágneslapra. Bekapcsolja a gépet. Mintha éreznél egy kis bizsergést. A negyed órás kezelés alatt végig leszokási jótanácsokat ad a meghatározhatatlan foglalkozású nő, melyekről rengeteget olvastál már színes magazinokban és tisztiorvosi szóróanyagokban. Egyetlen hasznos tippjét jegyzed meg: mivel a dohányosok többsége a kávé mellé cigarettát szív, kávézás után igyál egy pohár vizet, hogy megváltozzon a szád íze. Letelik a negyedóra, átadod az ötezer forintot.
Tíz napig bírod cigaretta nélkül.
Tapasszal sem könnyebb
Ciki a cigi kampány |
Egy nikotintapasz ára egy középkategóriájú cigarettáénak felel meg. Huszonnégy óránként kell cserélni és a tapasz háromhetenként egyre kevesebb nikotint juttat a szervezetbe. Munkatársunknak a három hét alatt "nem is hiányzott" a cigaretta, habár éjszaka néha rémálmai voltak. Ilyenkor levette a tapaszt és reggel visszaragasztotta. Az ezzel a módszerrel próbálkozók gyakran jutalmazzák magukat néhány cigarettamentes nap után azzal, hogy egy napra nem ragasztják fel a tapaszt, és a hagyományos úton juttatják a nikotint a szervezetükbe. Ez előbb-utóbb kudarchoz vezet.
Kollégánk három hét után "összebalhézott" szintén tapaszos barátjával, ezért közösen, kéz a kézben rohantak a sarki közértbe cigarettát vásárolni, ami végül megnyugtatta a kedélyeket.
Szabad a pálya
Ahhoz, hogy valaki biztos leszoktatást kínáló vállalkozást nyisson, azaz rendelkezzen működési engedéllyel nem kell különösebben szigorú előírásoknak megfelelni, tudjuk meg egy névtelenségbe burkoló dolgozótól az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Intézetből, akinek többször volt alkalma a "lehúzós vállalkozások" szakmai hátterébe bepillantani.
A témával foglalkozó szakértő szerint komoly lemaradásban van az állami leszoktatás rendszere is, mivel a száznál valamivel több helyen működő leszoktató rendelés kevés a magyar dohányosok számához képest.
Állami leszoktatás
Ciki a cigi kampány |
A leszokást segítő rendelés az ország 116 pontján működik, a százhatvan tüdőszűrő állomásnak körülbelül a fele kínál ilyen szolgáltatást. Az elkötelezett dohányos az orvossal egyeztetett időpontban eldobja a cigarettát, cserébe a társadalombiztosítás által támogatott tapaszt és rágógumit vásárolhat, hogy "túlélje" a leszokási tüneteket. A rendszeres vizitre járós időszak három hónapos, utána az orvos kilenc hónap múlva hívja be a pácienst, és érdeklődik hogyléte felől, sőt szénmonoxid-szondával ellenőrzi, igazat mondott-e a volt dohányos.
Alternatív módozatokkal civil és egyházi szervezetek, illetve magáncégek szolgálnak: pszichés kezeléssel megsegített leszokást kínál például az adventista egyház, létezik az akupunktúrás kezelés, és előfordulnak az inkább a gazdasági haszonra, mintsem szakmai elismertségre törekvő vállalkozások is.