Hetekig küzdhetnek a Nagy-korallzátonyért
Egymillió ausztrál dollár (kb. 180 millió forint) bírságot szabhatnak ki az ausztrál hatóságok a Nagy-korallzátonynál szombaton zátonyra futott és léket kapott kínai szénszállító hajó tulajdonosára, közölték hétfőn Queensland állam hatóságai.
A mentőalakulatok azért küzdenek, hogy megakadályozzák a Shen Beng I nevű hajó kettétörését Ausztrália északkeleti partjainál, amely több száz tonna olajjal szennyezné a Nagy-korallzátony törékeny élővilágát. Vasárnap három-négy tonna olaj ömlött ki, amely több kilométeres olajszőnyeget képezett a víz felszínén.
A mentőalakulatok egy hajó fedélzetéről oldószert engedtek ki, hogy a foltot szétoszlassák, és egy második vontatóhajót is a helyszínre küldtek, hogy segítsen a helyszínen lévőnek a bajba jutott kínai hajó stabilizálásában.
Az ausztrál hatóságok szerint a mentési munkálatok akár hetekig is eltarthatnak. "A hajó egy homokpadon van... Jelenleg bizonyosak vagyunk abban, hogy nem törik ketté, ám az időjárás rosszra fordulása problémát jelenthet" - mondta a queenslandi tengerészeti biztonsági hivatal illetékese. A mentőalakulatok felmérik azt is, miként távolíthatnák el a nehézolajat a hajóból.
A 230 méter hosszú kínai hajó 65 ezer tonna szenet szállított Kínába, amikor eredeti útvonaláról eddig tisztázatlan okból letérve zátonyra futott, 975 tonna nehézolaj volt a fedélzetén. A hajó a Nagy-korallzátony tengeri park déli részénél fekvő Douglas homokpadhoz ütközött teljes sebességgel.
A világ legnagyobb élő organizmusának tartott korallzátony az Ausztráliát felkereső turisták egyik első számú úti célja. Ausztrália nagy szénexportáló ország. Környezetvédők folyamatosan bírálják emiatt, mondván a kereskedelemmel jelentős mértékben hozzájárul a globális szén-dioxid-kibocsátáshoz.