Két robbanás a szibériai bányában
A szibériai bányában további robbanások veszélye miatt vasárnapra virradóra meghatározatlan időre leállították a mentési munkálatokat - ezt Aman Tulejev, a Kemerovói megye kormányzója közölte újságírókkal. Katasztrófavédelmi illetékesek szerint várhatóan rövidesen újraindul a mentés.
Két robbanás
A bányát üzemeltető Raszpadszkaja vállalatnál elmondták, hogy az első robbanásban négyen haltak meg, a halálos áldozatok száma a második robbanás után emelkedett tizenkettőre.
Oroszország egyik legnagyobb szénbányájában a szombat esti első robbanás idején 359 ember tartózkodott a fejtésen. Vasárnap hajnalra - a második robbanás előtt - 295 bányászt sikerült kimenteni, 64 bányász és 20 bányamentő a mélyben rekedt, a bányamentőkkel megszakadt a kapcsolat.
Egy nevének elhallgatását kérő illetékes szerint a szerencsétlenség műszaki okból következhetett be. A baleset idején ugyanis nagy mennyiségű metángáz lövellt a tárnába, amit az érzékelők jeleztek ugyan, de az embereknek nem volt idejük elhagyni a bányát.
Eljárás az ügyben
A Kemerovói megyei ügyészség büntetőeljárást indított az ügyben, "a munkavédelmi előírások több ember halálát okozó megsértése" miatt.
Dmitrij Medvegyev elnöknek Szergej Sojgu, a rendkívüli helyzetek minisztere tett jelentést a szerencsétlenségről, Vlagyimir Putyin kormányfő Aman Tulejev megyei kormányzóval beszélt telefonon a mentésről.
Januárban már történt egy robbanás a Raszpadszkaja bányában, akkor egy ember halt meg, 244 bányászt sikerült a felszínre hozni.
Az 1973-ban Mezsdurecsenszkben megnyitott Raszpadszkaja bánya az azonos nevű cég vezető üzeme, az ország egyik legnagyobb bányája, amely évente 8 millió tonna kokszszenet termel. A bányában mintegy 300 kilométer hosszan folyik a fejtés a mélyben, amivel a Raszpadszkaja az első helyen áll Oroszországban.