Kómában az öngyújtógázt szívott fiú

2010.08.19. 19:35
Életveszélyes állapotban fekszik a szegedi belgyógyászati klinika intenzív osztályán egy 15 éves kiskunmajsai fiú, aki öngyújtógázt szívott.

A fiú testvérével együtt próbálta ki az öngyújtógázt, de a testvérének nem lett tőle baja. A 15 éves gyerek súlyos szívritmuszavarral került kórházba, miután otthonukban a mentők egyszer sikeresen újraélesztették. A fiú jelenleg kómában van.

A szakemberek szerint évente 3-4 hasonló haláleset történik Magyarországon serdülőkkel. Rudas László professzor a SZTE Belgyógyászati Intenzív Osztályának vezetője elmondta: a fiút az intenzív osztályon ápolják, jelenleg életveszélyes az állapota, ennél többet azonban a család kérésére nem mondhat a fiú állapotáról.

Az intenzív osztályt vezető professzor annyit még elmondott: az öngyújtógáz belélegzése súlyosabb esetben - főleg fiataloknál - könnyen valódi szívinfarktust is okozhat, illetve okozhat azonnali, életveszélyes ritmuszavart, amibe bele lehet halni. Magyarországon évente 2-4 hasonló eset fordul elő.

A fiatalok többsége keveset tud az öngyújtógázról, ezért nem félnek tőle. Az öngyújtógáz az egyik legkönnyebben hozzáférhető, olcsó, bódulatot okozó anyag, amely azonban súlyos túladagolásban halált is okozhat. A kíváncsiság és a tudatlanság miatt csak itthon évente 3-4 fiatal hal meg a belélegzett öngyújtógáztól.

A Szegedi Drogambulancia vezetője a Független Hírügynökségnek elmondta: évente 4-5 fiatal kerül hozzájuk öngyújtógáz belégzése miatt kialakult problémák miatt, illetve azért, mert a családja, barátai, esetleg az iskola jelzi a problémát és segítséget kérnek.

Arany Zoltán elmondta: elsősorban a kíváncsiság az, amely ráviszi a fiatalokat arra, hogy kipróbálják ezt a gázt, de - mivel többségében serdülő fiatalokról van szó - a társak ráhatása, a tapasztalás vágya miatt is gyakran nyúlnak ehhez a legális és leginkább olcsó anyaghoz.

A szakember szerint ebben rejlik az öngyújtógáz legnagyobb veszélye, hogy nagyon olcsó, és akár még egy gyerek is bárhol megvásárolhatja.

A drogambulancia egyébként közelmúltban indult utcai segítő programja is ezzel foglalkozik, hogy a fiatalokat az utcán felvilágosítsák a drog-, és a könnyű bódulatot okozó szerek fogyasztásának veszélyeire, illetve segítséget nyújtsanak, tanácsot adjanak a leszokáshoz, a kábítószerek elutasításához.