A Külügyminisztériumban 16.55-kor sajtótájékoztató lesz Martonyi János külügyminiszter, Ito Tecuo budapesti japán nagykövet és
Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság
főigazgatója megbeszélése után.
Tokió szellemvárosra emlékeztet, nincsenek emberek az utcákon, írja Daniel Kahl a Twitteren. Szerinte ugyanakkor elképesztő, hogy az áramkimaradások, a tömegközlekedés akadozása ellenére sincsenek zavargások, nincs fosztogatás, nem nőtt meg a rablások száma a készlethiányok miatt sem.
Repüléstilalmi övezetet hoztak létre a fukusimai atomerőmű és 30 kilométeres körzete fölött, mivel a közlekedési minisztérium szerint az esetlegesen kiszabaduló radioaktív sugárzás veszélyt jelenthet a repülőgépek utasaira is. A korlátozás nem vonatkozik majd a tervek szerint a megsérült 4-es reaktor hűtéséhez bevetett helikopterekre, amelyek vizet locsolnak majd a Fukusima-1 erőműnél. (Guardian)
Ötszáz csontvelő transzplantációs központot értesítettek Európa-szerte, hogy álljanak készen, ha esetleg szükség lenne a Japánban sugárzásnak kitett áldozatok kezelésére. (BBC)
India elrendelte a japánból érkező élelmiszerek radioaktivitásának vizsgálatát, jelentették be az élelmiszerbiztonsági hatóságok. Thaiföld, Dél-Korea, Hong Kong, Szingapúr és a Fülöp-szigetek már hétfőn bevezetett hasonló intézkedést. (Reuters)
Az NHK japán tévé szerint cunamiriasztást adtak ki Ibaraki, Fukusima, Tocsigi, Szaitama prefektúrákban. Ezt ugyanakkor már források egyelőre nem erősítették meg. Kedden több erős utórengés is volt Japánnál, az egyiket 6-os magnitudó fölé sorolták.
A globális felmelegedés elleni küzdelem költségei meredeken emelkedhetnek, ha a mostani események után sokan szembefordulnak az atomenergiával, figyelmeztetett Nobuo Tanaka, a Nemzetközi Energia Ügynökség vezetője. "Szerintem nagyon nehéz, sőt, szinte lehetetlen harcolni a globális felmelegedés ellen az atomenergia nélkül" - mondta Oslóban. (Reuters)
Apokalipszisnek nevezte a japán nukleáris vészhelyzetet Guenther Oettinger, az Európai Unió energiabiztosa. Szerinte Tokió kis híján elvesztette az irányítást a fukusimai atomerőműnél. (AFP)
A Radio France földrengésről és cunamiról tudósító munkatársai a Fukusima atomerőműnél történtek miatt elhagyják Japánt. (Kyodo News)
Az Aggódó Tudósok nevű amerikai szervezet arra figyelmeztetett, hogy a fukusimai erőműtől induló radioaktív gőz és felhő valamilyen mértékben akár Tokiót is érintheti, mivel több száz kilométerre is elérhet. Ugyanakkor a szél jelenleg a Csendes-óceán irányába fúj minden radioaktív sugárzást. (Guardian)
A Guardian egyik elemzője, Ian Sample a használt fűtőelemeket tartalmazó medence jelentőségét vizsgálja a 4-es reaktornál. Szerinte a medencéből reggel kiszabaduló sugárzás az erőműnél dolgozó munkásokra veszélyes volt, ugyanakkor azóta jelentősen csökkent a sugárzási szint.
A használt fűtőelemeket általában tíz méter magas víz lepi el, ez ugyanakkor elpárologhat, hűtés nélkül pedig a fűtőelemek kigyulladhatnak és közvetlenül az atomészférába kerülhet a sugárzás. A használt fűtőelemek életkorától függ a sugárzás mértéke, a régebbi elemek kevésbé radioaktívak, így kevésbé veszélyesek is. A helyszínen folyamatosan próbálják hűteni a forráspont közelében lévő medencét, később pedig helikopterekkel is vizet locsolnak majd rá.
Az erdőtüzek oltásához hasonlóan fogják helikopterről vízzel locsolni a 4-es reaktort, ugyanakkor a Kyodo News szerint egyelőre még nem indították útnak a gépeket. Egyelőre a helyszínen kell egy bizonyos szint alá hűteni a használt fűtőelemeket tartalmazó medencét.
Száznál is több ország valamint tizennégy nemzetközi szervezet ajánlotta fel segítségét Japánnak, írja Norijuki Sikata, a japán kormány helyettes szóvivője a Twitteren.
Lehetséges, hogy sérült a reaktormag a fukusimai erőmű 2-es reaktoránál, azonban a sérülés mértéke öt százaléknál kevesebb lehet, mondta Jukija Amano, a Nemzetközi Atomenergai Ügynökség (NAÜ) igazgatója. (Reuters)
Jamagatában havazni kezdett, ami megnehezíti a földrengés által sújtott távoli települések elérését, jelentette a BBC tudósítója. A mentőcsapatok még mindig számos településre nem jutottak el, pedig már mindenhol fogytán vannak az élelmiszer- és gyógyszerkészletek.
A japán kormány elrendelte, hogy szivattyúzzanak vizet a 4-es reaktor használt fűtőelemeket tároló medencéjébe a Fukusima-1 atomerőműnél. A következő napokban helikopterekkel is vizet locsolnak majd a kedden kigyulladt reaktorra. (Kyodo News)
Az Európai Unió úgy döntött, hogy stresszteszteket végez, vagyis ellenőrzi az európai atomerőműveket, mondta az AFP szerint Gunther Oettinger energiabiztos.
Az újabb, de nem végleges hivatalos jelentés szerint bizonyítottan 3373 halálos áldozata van a Japánt pénteken megrázó földrengésnek és a nyomában pusztító cunaminak. A szigetország rendőrségének kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint az eltűntek száma 6746, a sebesülteké pedig 1897. A hatóságok aggodalmai szerint a halálos áldozatok száma meghaladhatja a 10 ezret, mivel nagyon sokan tűntek el. (MTI)
Március 16-án nyolc szakértő érkezik az amerikai atomügyi bizottságtól, tanácsokat adnak a fukusimai helyzet kezeléséhez, írta Twitteren Norijuki Sikata, a japán kormány helyette szóvivője.
Négy nappal a földrengés után is találtak túlélőket, egy idős férfit Mijagi prefektúrában, Isinomakiban húztak ki a romok alól 96 órával a 9-es magnitudójú földmozgás és cunami után. Egy 70 éves asszonyt pedig Ivate prefektúrában, Ocucsiban találtak meg saját otthonának romjai között 92 órával a katasztrófa után. Az asszony teste nagyon kihűlt, de az orvosok szerint már stabil az állapota, jelentette az NHK japán tévé. (BBC)
Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter támogatásáról biztosította a japán pénzügyminisztériumot és a japán központi bankot. (Reuters)
A japán meteorológiai hivatal szakértői szerint nem biztos, hogy a kedd délutáni rengések a 9,0 erejű pénteki utórengései voltak. Az epicentrumok túl messze vannak, elképzelhető, hogy nincs összefüggés közöttük (BBC)
A fukusimai erőművet üzemeltető Tepco cég bejelentette, hogy a következő néhyány napban helikopterekről fogják vízzel locsolni a kigyulladt, majd eloltott, de azóta is a túlmelegedéssel küzdő négyes reaktort. Ezzel a használt fűtőanyagokat tároló medence hűtését próbálják segíteni. (BBC)
Egy 5,8-as, és egy 6,1-es erejű utórengést mértek a szeizmológusok a japán partoknál, néhány percen belül, magyar idő szerint délután fél három körül. Az egyik epicentruma Japántól keletre, az óceánban, a másiké Tokiótól 116 kilométerre délnyugatra, a szárazföldön volt. Twitteres üzenetek szerint Oszakában, a Guardian tudósítója szerint Tokióban is érezni lehetett.
A tokiói brit nagykövetség weboldalán John Beddington professzor, a brit kormány vezető atomfizikusa foglalta össze, mi az alapvető különbség a csernobili és a fukusimai katasztrófa között:
A nemzetközi atomenergia-ügynökség Facebook-üzenetben tisztázta a fukusiami erőműben mérhető sugárzásról szóló, egymásnak ellentmondó híreket. Az erőmű főkapujánál éjfélkor a sugárzás elérte az óránként 11,9 millisievertet, de reggel hatra ezt 0,6-ra sikerült csökkenteni. A legnagyobb sugárzás a megsérült hármas és négyes reaktorok közvetlen közelében 400 millisievert/óra volt.
Normál esetben egy átlagember egy év alatt 2 millisievertnyi sugárzásnak van kitéve. Évi 100 millisievert az a legkisebb mennyiség, aminél már kimutatták, hogy növeli a rák kialakulásának esélyét. Egy adagban kapott 1000 millisievert még nem halálos, de rosszullétet okoz, és jelentős pusztítást a fehér vérsejtek számában, 5000 millisievert pár héten belüli halálhoz vezet. (IAEA)
Telefonon bejelentkezett a tokiói magyar nagykövetségre az az öttagú magyar család, amelyről nem tudtak a pénteki földrengés és szökőár óta. A család turistaként utazott Japánba. Magyarországról kapták az információt, hogy keresik őket, ezért hívták fel a követséget, mindannyian jól vannak. A nagykövetség körülbelül 400 Japánban tartózkodó magyar állampolgárról tud, de ennél jóval többen is lehetnek, mivel sem az ott dolgozóknak, sem a turistáknak nem kell kötelező ezt bejelenteniük a követségen.
A magyar állampolgárok szervezett kimentése magyar részről egyelőre nem merült fel, Japánban nincs hivatalos katasztrófahelyzet. Bár a repülőtereken nagy a zsúfoltság, de mindegyik működik, el lehet hagyni az országot. (Független Hírügynökség)
A külügyminisztérium azt javasolja a Japánban tartózkodó magyar állampolgároknak, hogy lehetőségeik szerint utazzanak biztonságos térségekbe. Kéri azt is, hogy új tartózkodási helyükről és elérhetőségükről értesítsék a tokiói magyar nagykövetséget. Veszélyeztetett területnek Ivate, Mijagi, Fukusima, Siba, Gunma, Ibaraki, Kanagava, Saitama és Tocsigi prefektúra számít a minisztérium listája szerint. (Független Hírügynökség)