Esőtől duzzadnak a patakok, folyók
További Bulvár cikkek
Megkezdték az árvízi védekezési munkák előkészítését Borsod-Abaúj-Zemplénben, a Hernád mentén; a folyó 62 kilométer árvízvédelmi töltéssel rendelkező szakaszán elrendelték a másodfokú árvízvédelmi készültséget, közölte Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövizig) szóvivője csütörtökön.
A Hernád külföldi vízgyűjtő területén 40-70 milliméternyi eső hullott. A Hernád legnagyobb mellékága, a Tárca árhulláma éjszaka tetőzött Eperjesnél, míg az alatta lévő szakaszán folyamatosan árad.
Az előrejelzések szerint a folyó Hidasnémetinél várhatóan 390 centiméteres vízállassal tetőzik pénteken este, Gesztelynél pedig vasárnapra 400 centis vízállásra készülnek. Az előre jelzett tetőzési értékek várhatóan, átlagosan 30-40 centiméterrel maradnak el a két évvel ezelőtti, eddigi legnagyobb árvíz szintjétől. Mivel a Hernád a külföldi szakaszán, illetve a Tárca az alsó szakaszon még árad, ezért az előrejelzés módosulhat.
A folyó mentén kiépült, az Ékövizig kezelésében lévő első rendű árvízvédelmi fővédvonalakon megkezdték a védekezési munkák előkészítését, ez azt jelenti, hogy a szükséges eszközöket, anyagokat a helyszínre irányítják.
A Hernád mentén összefüggő árvízvédelmi védvonal nem épült ki a nyílt ártéri területeken található települések védelmére. Körtöltés védi Tornyosnémeti, Hidasnémeti, Gibárt, Kiskinizs, Hernádszentandrás, Halmaj, Ináncs, Ócsanálos, Gesztely, és Bőcs településeket, itt az árvízvédekezés a helyi önkormányzatok feladata.
"Felsődobsza, Nagykinizs, Hernádkércs, Szentistvánbaksa települések védelmére nem épült, míg Bőcs község védelmére csak részlegesen épült ki a körtöltés, ezért ezen települések mély fekvésű szélterületeit a levonuló árhullám veszélyeztetheti" - közölte a szóvivő. A Hernád várható magas árhulláma a Sajó folyó - Hernád torkolat alatti - alsó szakaszán további körtöltéssel nem rendelkező települések - Berzék, Sajóhídvég, Köröm, Girincs, Kiscsécs, Nagycsécs, Muhi, Ónod, Sajólád - mélyebb fekvésű területeit is elönthetik.
Megáradt patakok a Nyugat-Dunántúlon
Az elmúlt napok jelentős esőzéseinek hatására a Répce-patak és a Gyöngyös-patak vízgyűjtő területén a csütörtökre virradó éjszaka folyamán jelentősebb árhullámok alakultak ki, tudatta a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője csütörtökön. Nádor István elmondta: a Répcén az árhullám az éjszaka folyamán Répcevisnél tetőzött 326 centiméterrel, az árhullám hatására az Acsád és Bük, valamint a Bő és Gór között vezető összekötő utak víz alá kerültek, ezért azokat lezárták. Csütörtök este a Nagygeresd és Vasegerszeg közötti útszakasz lezárására is sor kerülhet. A Répce völgyében Bük és Répceszemere között mezőgazdasági művelésű ártéri területeket öntött el a víz, az érintett települések polgármestereit értesítették.
Kőszegnél a Gyöngyös 367 centiméterrel tetőzött az éjszaka, az apadás már megkezdődött. A Gyöngyösön levonuló árvíz hatására Szombathelyen a Perint-patakon is kisebb árhullám alakult ki.
Nádor István szólt arról is, igazgatóságuk vízkárelhárítási ügyeletet tart, mérőcsoportjaik folyamatosan dolgoznak, gátőreik pedig állandó, fokozott figyelőszolgálatot tartanak. Árvízvédelmi készültség elrendelésére egyelőre nincs szükség, a meteorológiai előrejelzések alapján további vízszintemelkedés nem várható.
Megfékezték a Szalajkát Nagyvisnyón
Elmúlt a veszélyhelyzet csütörtök reggelre Nagyvisnyón, azt követően, hogy éjjel még a lakóházakat kellett megvédeni homokzsákok bevetésével a Szalajka patak áradásától. Az eső elállt és a patak visszahúzódott, ugyanakkor érvényben maradt a figyelőszolgálat. Az áradás nyomán mindössze négy lakóház pincéjéből kellett kiszivattyúzni a vizet.
Az egri polgári védelmi egység, valamint az egri és a bélapátfalvai tűzoltók összesen 750 homokzsák bevetésével védték meg a lakóházakat, így a víz csak kerteket, udvarokat öntött el, illetve pincékbe folyt be. Ugyanakkor a védelmi vonalat nem bontották le, és a hatóságok is készen állnak, egy esetlegesen újból előálló vészhelyzet elhárítására.