Halálos fegyvernek minősítik a ceruzalézert Ausztráliában
Új-Dél-Wales miniszterelnöke, Morris Iemma szerint a törvény célja, hogy megakadályozzon egy lehetséges tömeggyilkosságot. A kormányfő leszögezte: mindenki vésse jól az eszébe, hogy ezek halálos fegyverek.
A törvénytervezetet azután készítették elő, hogy a hatóságok szerint több "támadást" is végrehajtottak le-, illetve felszálló repülőgépek ellen lézersugarakkal. A polgári repülésbiztonsági hatóság szóvivője állítása szerint hetente legalább öt alkalommal irányítanak lézersugarat a repülőgépek pilótafülkéire, és több pilóta is azt állította: ideiglenesen megvakultak az erős fénytől.
Az ausztrál szövetségi kormány korábban már megtiltotta néhány lézerpointer importját, miután hat járat is kénytelen volt megváltoztatni menetrend szerinti repülési útvonalát a hatóságok által koordináltnak nevezett támadások miatt.
A törvénytervezet szövege szerint a hatóságok a nagy erősségű lézereket tiltott fegyvernek minősítené. Engedély nélküli tartásukért 14 éves börtönbüntetést is kiszabhatnának.
Az általában iskolai előadásokon, és prezentációkon használt kis erejű lézerpointerek használatát szintén engedélyeztetéshez kötnék, és ha valakit közterületen elkapnak egy illegális tartott darabbal, azért akár két éves börtönbüntetésre és ötezer ausztrál dolláros, azaz mintegy 750 ezer forintnak megfelelő pénzbírságra is ítélhetik.
A terv szerint főleg tanárok, egyetemi kutatók és néhány, az építőiparban dolgozó szakember kaphat majd engedélyt a gyenge ceruzalézerek használatára.
A lézerpointerek erősség változó. Az első két osztályba sorolt ceruzalézerek erőssége egy és öt milliwatt között változik, és ezek gyakorlatilag nem okozhatnak szemkárosodást - mondta el a Queensland Egyetem egyik lézerekkel foglalkozó professzora.
Szakemberek szerint a gépek elleni támadásokat valószínűleg nagy erősségű, módosított lézerpointerekkel hajtották végre, amelyek árusítását egyébként már korábban betiltották az országban.