Egy gátmetszés megmenthette volna a csecsemőt?
A szülőotthonban nem végeztek gátmetszést annál az édesanyánál, akinek szülés közben meghalt a gyermeke, mondta hétfőn Lintner Ferenc, annak a János Kórháznak a szülész-nőgyógyász főorvosa, ahova szombaton a Napvilág Születésházból beszállították a csecsemőjét végül elvesztő kismamát. A vizsgálatok még tartanak, de ha kiderül, hogy vállelakadás okozta a kisbaba halálát, ezt a komplikációt a főorvos szerint egy sima gátmetszéssel is valószínűleg meg lehetett volna oldani.
Geréb Ágnes, a Napvilág Születésház alapítója, aki jelen volt a tragikus szülésnél, az RTL Klub Híradójában azt mondta, a kisbaba ugyanúgy elveszthette volna az életét, ha a kórházban próbálják a világra segíteni. Lintner Ferenc szerint azonban ez nem így van. Ha más komplikáció nincs, a vállelakadást a kórházban többféleképpen is orvosolni tudják. Például császármetszést alkalmazhatnak, méhösszehúzódást elősegítő infúziót adhatnak a kismamának, de egy sima gátmetszés is segíthet, amivel megkönnyíthetik a baba világrajöttét.
Nincs magyar statisztika
Egyelőre nincsenek hivatalos magyar statisztikák arról, hogy a kórházakban mennyi csecsemőt veszítenek el szülés közben. A nemzetközi felmérések szerint az egészségügyi intézményekben is nagyjából ugyanaz az arány, mint a tervezett, vagyis orvos vagy szülésznő jelenlétében zajló otthonszüléseknél: ezerből átlagosan 1-2, egyébként egészséges baba veszti életét.
Lintner Ferenc szerint a két dolgot nem lehet összehasonlítani, mivel otthon illetve a születésházakban olyan édesanyák vállalkoznak a szülésre, akiknél feltételezhetően nem lesz semmilyen komplikáció. A koraszüléseknél, a veszélyes esetekben azonban az összes kismama jól felszerelt egészségügyi intézményben akar szülni. Így például a hypertóniás, a cukorbeteg, az ikrekkel terhes édesanyák a kórházakban hozzák világra gyermeküket. Köztudott, hogy ezeknél az eseteknél sokkal nagyobb a kockázat, tette hozzá.
Szakértők vizsgálják
Egy 35 éves nyíregyházi nő szombaton hajnalban a XII. kerületi szülőotthonban akarta világra hozni gyermekét. A szülés komplikációmentesen indult, egészen addig, amíg a kisbaba válla el nem akadt a szülőcsatornában. A szülésben segédkezők mindent megtettek, de nem tudták kiszabadítani a babát, ezért mentőt hívtak. A mentő a 2 percnyire lévő János Kórházba szállította az anyát és magzatát, de a gyermeket már nem tudták megmenteni. Az ügyben a rendőrség eljárást indított. Szakértőket vontak be azért, hogy ők állapítsák meg, felelős-e valaki az újszülött haláláért.