További Bulvár cikkek
A Kanadai Posta meg akarja adni az esélyt az átlagembereknek az önkifejezésre |
A rendelés minimuma 25 darab 1 dollár értékű bélyeg
Az eredeti törvények szerint bélyegen csak államfő jelenhetett még eddig, mostantól viszont elvileg bárki. A Kanadai Posta (Canada Post) azzal indokolta újítását, hogy meg akarják adni az esélyt az átlagembereknek az önkifejezésre, nem csak a szavak útján, hanem képben is. A posta ezentúl bármely fotó alapján készít bélyeget, amit természetesen el is fogad. Úri passzióról azonban szó sem lehet, hiszen a rendelés minimuma 25 darab 1 dollár értékű bélyeg, egy rendszeres levelező havi fogyasztása.
|
Ezeken kívül természetesen vannak különleges kérések is, mint egy talpat ábrázoló bélyegsorozat, illetve a ,,büszke horgász tartja díjnyertes halát" alkotás, amivel a pecás valószínűleg sporttársainak küldött levelet.
Margot Bertrand, a kanadai posta szóvivője megjegyezte, eddig még egyetlen kérést sem kellet visszautasítaniuk ízléstelen képek miatt.
A követők
A legtöbb országban törvény írja elő, hogy kit ábrázolhat egy bélyeg. A törvény általában kizárólag elhunyt emberek képét engedi bélyegre nyomni, ez alól legtöbbször csak az államfő, a köztársasági elnök, vagy az uralkodó a kivétel. Így van ez Írországban is, legalábbis eddig így volt.
Megmutathatom a bélyeggyűjteményem? |
Az ötlet hatalmas siker volt a hagyományos brit bélyegkiállításon is, ennek ellenére még vonakodnak bevezetni. Egyelőre mindez csak egy része volt a parádénak, de, látva a nagy érdeklődést az angol posta is hozzákezdett a hivatalos szervek meggyőzéséhez, hiszen a jópofaságon túl anyagi haszonnal is jár és fellendítheti a pillanatnyilag lankadó levelezési kedvet.
Az elődök és a gyűjtők
Már több országban bevett gyakorlat volt a személyre szabott bélyeg, habár nem abban a formában, ahogyan az most megvalósult Kanadában. Ausztráliában a súlyos individualizmusban szenvedőknek meg kellet vásárolniuk egy keretet, ami tulajdonképpen hivatalos bélyegnek tekintendő, és abba ragaszthatták az általuk kiválasztott képet. Ez a megoldás már egy éve létezik, és használják is. Ezt a rendszert még Svájcban, Indonéziában, Szingapúrban és Thaiföldön vezették be először.
A gyűjtők szintén nem zárkóztak el az egyéni bélyegek elől, habár számukra mindez szeszély, hóbort. Attól nem kell tartaniuk, hogy a hagyományos bélyegek kiszorulnak a piacról. Az egyénre szabott bélyeg, habár nagyon alacsony példányszámban készül, a gyűjtők számára nem érdekes. Leltárba nem veszik, sorozatszámot nem kap, kizárólag annak értékes, aki csináltatja, és aki kapja.