A gyanúnak megfelelően valóban madárinfluenzában betegedtek meg a Csongrád megyei ludak, tájékoztatott az állategészségügyi vizsgálatok befejezése után az agrártárca sajtóosztálya szerdán. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóság laboratóriuma a Csongrád megyéből madárinfluenza gyanújával beküldött libából származó mintákból a szakemberek magas pathogenitású H5 típusú vírustörzset mutatottak ki, amely - az eddig elvégzett vizsgálatok szerint - az N1 típussal jelzett törzsek közé tartozik.
A vírus N1 törzshöz tartozását az angliai, Weybridge-i Közösségi Referencia Laboratóriumban további vizsgálatokkal kell alátámasztania. Az MgSzH a mintákat a megerősítő vizsgálatok érdekében csütörtökön küldi Angliába. A magyarországi laboratóriumi eredményekről hivatalos tájékoztatást kapott az Európai Bizottság szakterületért felelős vezetője is - tartalmazza a közlemény.
A madárinfluenza állati betegség, emberre az eddigi adatok szerint csak nagyon ritkán jelent veszélyt. Azon a lúdtartó telepen, ahol a madárinfluenza gyanúját észlelték, kedden az összes állatot leölték. Szerdán délelőtt az állategészségügyi hatóság szakemberi - védőöltözetben, maszkban - nagynyomású fecskendővel fertőtlenítették az épületeket és a telep teljes területét.
A telep 1 kilométeres körzetében máshol nem tartottak szárnyasokat, így a 3300 tenyészlúdon kívül nem kellett több baromfit elpusztítani. Három kilométeres körzetben védelmi övezetett alakítottak ki.
A horvát hatóságok szerdán tilalmat rendeltek el a magyarországi szárnyasok behozatalára. Dékány András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szóvivője közölte. a minisztérium sajnálattal vette tudomásul a horvát óvintézkedést.