Egy 4 ezer fontos (közel 2 tonnás) rombolóbombában TNT (trinitro-toluol) és ammónium-nitrát keveréke van, általában 40-60 százalék arányban. A bombában több száz kilogramm TNT lehet.
Ha egy mélyen a földben lévő bomba ilyen mennyiségű robbanóanyaggal felrobbanna, az nagy területen megmozgatná a földet. Az így kiváltott kisebb földrengésben az épületek megsérülnének, a gyengébb szerkezetűek pedig akár össze is omolhatnak. A háború idején az ilyen bombák lökéshulláma a több utcával odébb álló házakat is lerombolta, nem csak a célpontot.
Megindult a forgalom a bombariadó miatt lezárt Keleti pályaudvaron kedden, kevéssel este hét óra után, közölte Kavalecz Imre, a MÁV sajtófőnöke. Az állítólagos bombáról egy ismeretlen férfi tett bejelentést a központi segélyhívó számán kedd délután. Emiatt a pályaudvart lezárták és az összes szerelvényt kihúzták onnan.
Amíg a tűzszerészek átkutatták a pályaudvart, a vonatok a külső - Rákos, Kőbánya felső - állomásokra érkeztek, illetve onnan indultak. A menetrend szerinti forgalom várhatóan csak késő estére vagy üzemkezdésre áll helyre. (MTI)
A kiürített területre a lakók visszaengedése megkezdődött, ez folyamatosan zajlik. Éjszaka a BRFK munkatársai a kerületet fokozottan ellenőrzik, hogy a visszatelepítés zökkenőmentes legyen, olvasható a BRFK közleményében. Az idős, mozgásukban korlátozott emberek visszaszállítása szintén folyamatos, erről az érintett szervek gondoskodnak. (MTI)
Alig néhány ember maradt a befogadóhelyeken kedd este nyolc órára, például a Telepy utcai iskolában már csak két mozgásában korlátozott idős ember várta a mentőautót, hogy őket is hazaszállítsák. A polgári védelem által biztosított ágyakat a Telepy utcai és a Bakáts téri, valamint a Lobogó utcai általános iskolákban is összepakolták, azokat szerda reggel szállítják vissza a központi raktárba.
A katasztrófavédelem és a Magyar Vöröskereszt szakemberei azt mondták, hogy az emberek megértően viselkedtek, nyugodtak voltak, tudomásul vették a kényszerintézkedés szükségességét. Többen közülük felidézték a második világháború idején átélt élményeiket, sokan sírtak, hogy több mint hatvan évvel később még mindig rettegniük kell a bombáktól. (MTI)