Nem nyit ki a Haller utcai és a Vaskapu utcai APEH-iroda kedden a Ferencvárosban talált kéttonás bomba hatástalanítása és az elrendelt kitelepítés miatt, közölte Bakonyi Ágnes szóvivő.
Az adóhatóságot hétfőn délután értesítette őket a rendőrség arról, hogy védelmi zónát alakítanak ki a kerületben, ezután pedig egymást értesítették a munkatársak, hogy senki ne menjen be dolgozni kedden. Az intézkedés ezer APEH-alkalmazottat érint.
Lényegesen nagyobb bombáról van szó, mint eddig bármikor, mondta az igazságügyi és rendészeti miniszter kedden újságíróknak a helyszínen. "Rendkívül veszélyes a feladat, a bomba hatástalanítása" - tette hozzá a most műveleti irányítóközpontként működő Vágóhíd utcai tűzoltóság épülete előtt Draskovics Tibor, hangsúlyozva, hogy mindenkit biztonságba helyeznek.
"Úgy látom, hogy a rendőrség megfelelő szakértelemmel és felszereléssel látott hozzá a feladatnak" - közölte. (MTI)
"Gondoltad volna, amikor hozzám jöttél, hogy háborús övezetbe költözöl" - fordult egy fiatal apa kisgyermekkel kiköltöző feleségéhez.
"Ha felrobban a házunk, az új házimozit kifizeti valaki?" - kérdezte egy másik helyi lakos.
Ha teljesen kiürítik a területet, az első lépés a bomba körül lévő föld és törmelék eltávolítása lesz, közölték a tűzszerészek. A korábbi hírekkel ellentétben a bomba nem szilárd betonban van, így könnyebben megtisztítható lesz.
A tűzszerészek csak ezután tudják közelebbről megvizsgálni a bombát, s dönteni a további lépésekről. Várhatóan kiszerelik a gyújtószerkezetet, s azt a helyszínen megsemmisítik. A bombát ezután elszállítják, s biztonságos helyen robbantják fel.
Az összes közművezetéket elzárják a IX. kerületnek abban a részében, amelyet a világháborús bomba miatt ki kell üríteni. Az áramellátás várhatóan 15 órától néhány órán át szünetel majd.
Bánsághi Tamás alpolgármester, a védelmi bizottság elnöke felhívta a figyelmet arra: ha majd a gázt visszakapcsolják és a lakók hazatérnek, mindenki ellenőrizze, nincs-e a lakásban, épületben gázszag, ugyanis a nyomáskülönbség a régi és sok helyen elhasználódott csövekben károkat okozhat. Ha a tűzszerészek munkája hosszasan elhúzódik, a hűtők, fagyaszók leolvadhatnak.
Torlódások alakultak ki több helyen a fővárosban, így a Petőfi hídon és az Üllői úton is kedden kora délutánra, közölte a Fővinform ügyeletese. Fuchs Tamás elmondta: nagyon sokan kényszerültek kerülőre amiatt, hogy a Soroksári utat lezárták, a Határ úton is torlódnak a járművek.
A Lágymányosi híd lezárása Budán is és Pesten is torlódásokat okoz, az M0-s körgyűrűn is lassú az előrejutás. Csepelről nem lehet a Kvassay Jenő úton kihajtani, a szigetet csak a Gubacsi hídon keresztül tudják elhagyni az autósok. Óriási dugók sehol nem alakultak ki, de jelentősen lelassult a közlekedés.
Folyamatoson érkeznek a kitelepített kilencedik kerületi lakosok a Telepy utcai általános iskolába, amelyik lassan megtelik. A lassan és nehézkesen mozgó idős embereket a rendőrök gardírozzák, szállításukat is a rendőrség furgonjai oldják meg. Az iskolában kialakított mintegy 100 fekvőhely zöme már elkelt, a többiek a tantermekben és a folyosókon kapnak helyet, illetve közérzetűket javítandó ásványvizet és májkrémes zsömlét.
A kiürítésnél a rendőrség bizonyos körülmények között a lakásajtókat is betörheti, hangzott el az Infórádióban. Bánáti János büntetőjogász kifejtette: a bomba robbanásával az élet veszélyeztetése merülhet fel, így ezzel arányos, hogy egy ajtó betörésével vagy felfeszítésével mentenek meg valakit, akár akarata ellenére is.
Ha betörik az ajtót, de kiderül, hogy üres a lakás, az ott lakó akkor követelhet kártérítést, amennyiben nem a kellő körültekintéssel, gondatlanul jártak el a hatóság munkatársai. Ilyenkor azt kell vizsgálni, volt-e olyan jel, hogy bent tartózkodik-e valaki.