Maffiafőnök feleségének megölése vezethetett a duisburgi leszámoláshoz
További Bulvár cikkek
Hat olaszt, köztük egy fiatal fiút öltek meg a németországi Duisburg pályaudvarának közelében szerdára virradóra. A Németországban eddig soha nem látott véres maffia-leszámolást a calabriai 'Ndrangheta bűnszervezetnek tulajdonítják a német és az ügybe időközben bekapcsolódott olasz nyomozók.
Családi vita
Igaz, a németek még nem zárták ki, hogy más okból lőtték szitává a hat embert és két gépkocsijukat. Az olaszok - köztük a római belügyminiszter, Giuliano Amato - viszont már egyértelműen vendettáról beszélnek.
A német lapok arról írnak, hogy a leszámolás egy a 'Ndranghetán belüli családi vita következménye. Állítólag még a szervezet fellegvárában, egy San Luca nevű településen támadt vita a kilencvenes években két család között. 1991. február 11-én, egy karneváli tréfából fajult előbb tojásdobálássá, majd verekedéssé a dolog. Végül pár nap múlva két fiatalembert találtak holtan.
Pelle-Romeo vs. Strangio-Nirta
Másfél évtizeden át csend volt, de 2006. december 25-én megölték a 33 éves Maria Strangiót. Mint kiderült, a mostani duisburgi leszámolás éppen e gyilkosság megtorlása lehetett. A tavaly decemberi gyilkosság áldozata ugyanis nem akárki volt, hanem Giovanni Nirta, a Strangio-Nirta klán főnökének a felesége.
A december 25-ei merényletben egyébként egy ötéves gyerek is megsebesült. A merényletért a Strangio-Nirta klán Marco M.-t tartotta felelősnek, ő viszont éppen most halt meg Duisburgban.
Újból fellángolt a küzdelem
A tavaly karácsonyi gyilkosság után megint fellángolt a családi viszály, és időközben tucatnyi újabb áldozatot követelt a leszámolássorozat.
Az olasz rendőrség szerint a duisburgi áldozatok a Pelle-Romeo család tagjai, vagyis Strangio-Nirtáék régi vetélytársai. Azt is feltételezik, hogy a riválisokat kivégző kommandó egyenesen Calabriából indult el az akció végrehajtására.
Thomas Gottschalkkal mosolygott a tulajdonos
A leszámolás végül a duisburgi pályaudvar közelében, egy olasz pizzériánál történt. A fegyvertelen áldozatok között van az étterem társtulajdonosa, a 38 éves Sebastiano S. Róla a vendéglőben látható egy fotó, amelyen Thomas Gottschalk német tévésztárral mosolyognak együtt.
Sebastiano beosztottja, Tommaso-Francesco V. 18 évesen halt meg szerdán, a társaság éppen az ő születésnapját ünnepelte a duisburgi merénylet előestéjén. Egyébként egyedül a születésnapos nem volt tagja a Pelle-Romeo klánnak.
16 éves volt az egyik áldozat
A többi áldozat között volt a 16 éves Francesco G. is. Rajta kívül meghalt két fivér, a 21 éves Francesco és a 19 éves Marco P., továbbá a 25 éves Marco M., aki korábban szerepet játszhatott Maria Strangio meggyilkolásában. Ő szombaton még Calabriában volt, és ott állítólag a rendőrségen is járt.
Nem túl jó felvételek
A gyilkosok utáni nyomozáshoz egyelőre nem sok adat áll rendelkezésre. Egy figyelőkamera felvételei, amelyek az egyik szomszédos irodaházra van felszerelve, nem túlzottan használhatóak. Kérdéses, hogy ezekből a képekből fel lehet-e ismerni a tetteseket, akik valószínűleg ketten lehettek.
A német lapok, amelyek most óriási terjedelemben foglalkoznak a bűntett hátterével, megjegyzik, hogy a 'Ndrangheta nemcsak Duisburgban vetette meg a lábát, hanem bizonyos nyomok Lipcsébe, illetve más szálak Erfurtba vezetnek. Vagyis a Ruhr-vidék mellett az egykori NDK területén is aktív a calabriai bűnszövetkezet. A duisburgi központtal együtt 160 'Ndrangheta-tagot tartanak nyilván a német szövetségi bűnügyi hivatalban.
Lipcsében is vannak calabriaiak
A német pizzériák és diszkók, amelyeket a calabriaiak üzemeltetnek, elsősorban pénzmosásra jók a szakértők szerint.
A Berliner Zeitung szerint Lipcsében hat 'Ndrangheta-tagot azonosítottak a német belbiztonsági szolgálatok. A 20 és 53 év közötti olaszok Lipcsében szintén éttermeket üzemeltettek. Lipcsében egyébként más olasz bűnszövetkezetek, így a nápolyi Camorra és a szicíliai Cosa Nostra is aktívan tevékenykedik.
Rendőrök védik a maffiát San Lucában
Nem véletlen, hogy a vérbosszútól tartva most megerősítették a rendőri jelenlétet San Lucában, amely a 'Ndrangheta agyközpontja: innen származnak a legbefolyásosabb klánvezérek a szervezeten belül.
San Luca az olasz csizma "lábfejénél", a dél-itáliai ókori görög gyarmatvárosok területén található, talán az sem véletlen, hogy a 'Ndrangheta neve is görög eredetű: az andragathos szó "bátor férfit" jelent. Ám mielőtt a nyelvészkedésbe belebonyolódnánk, a 'Ndrangheta nem ókori eredetű szerveződés, létezéséről a XIX. században számolnak be először a források.
A rendőrség most ellenőrzőpontokat állított fel a San Lucába vezető utakon, és fokozták a járőrözést is a nehezen megközelíthető, az Aspromonte-hegység lábánál fekvő kisvárosban. Az olasz csendőrök védelem alá vették a maffialeszámolásban érintett családok otthonait is.
Négyféle maffia működik Olaszországban
A calabriai 'Ndrangheta a szicíliai maffia, vagyis a Cosa Nostra, a nápolyi Camorra és a pugliai Sacra Corona Unita mellett a negyedik legerősebb bűnszövetkezet Olaszországban, de ma már szakértők szerint Európa országainak többségében, Közép-Ázsiában és az USA-ban is kapcsolatokat épített ki.
Ugyanakkor az olasz belügyminisztérium a közelmúltban megállapította, hogy az itáliai alvilág kapcsolatokat épített ki külföldi bűnszövetkezetekkel, különösen Kelet-Európában, a Balkánon, Ázsiában, Észak-Afrikában és Dél-Amerikában.
A 'Ndrangheta által mozgatott pénzeket a Spiegel Online 35 milliárd euróra becsüli, ez elsősorban drogkereskedelemből, zsarolásból és más illegális tevékenységből jön össze évente.
Már erősebbek a szicíliai maffiánál?
Szakértők szerint a 'Ndrangheta ma már talán a szicíliaiaknál is erősebb szervezetté nőtte ki magát, minthogy a Cosa Nostrát a sorozatos rendőrségi akciók meggyengítették. Több maffiafőnököt letartóztattak ugyanis az elmúlt években Szicíliában, így a Camorra és a 'Ndrangheta összpontosítani tudta erőit.
A Camorra hatalmának elképesztő kiterjedését mutatja, hogy nemrégiben felmerült, hogy Nápolyba katonaságot vezényelnek, mert a helyi rendőrség tehetetlen a bűnszervezet ellen, amely a dél-olasz nagyváros szemétbizniszétől kezdve a drog- és emberkereskedelmen át szinte minden illegális tevékenységet ellenőriz.
Aki nem fizet védelmi pénzt, az a maffiózó
Saját, sokkal szerényebb "őshazájában", Calabriában a 'Ndrangheta hasonló módszerekkel dolgozik. Állítólag az itteni vállalkozások 70 százaléka fizet védelmi pénzt, "pizzót", a fennmaradó 30 százalék csak azért nem, mert ezek az üzletek közvetlenül a bűnözők tulajdonában vannak.
A 'Ndrangheta szervezeti felépítése nem jelent túl nagy újdonságot a Cattani felügyelő nyomozásain felnőtt tévénézőknek. A struktúra alapjait a klánok adják. Összesen 7000 embert mozgat körülbelül száz család Calabriában.
A klánok felépítése
Egy háromtagú "főnökökből" álló testület irányít minden egyes klánt, ezt hívják Criminének. A Crimine alatt állnak a Locale emberei, vagyis a "helyiek". Itt két "középvezető" dolgozik: a Capo Societa, aki a helyi főnök, illetve a Contabile, azaz a könyvelő, a kassza kezelője.
Ők szedik be a zsákmányt és osztják szét a "fizetést" a hozzájuk tartozó - mondjuk - hét faluban, a 'ndrinékben. A 'ndrine emberei végzik az igazi "piszkos munkát": a fegyver- és drogcsempészetet, a rablásokat, az autólopásokat és a koorrupciós ügyleteket is többnyire ők bonyolítják a Spiegel Online szerint.
A kolumbiai drogkartellek is csak kullognak utánuk?
A különböző bűnüldöző szervek szerint ma már a calabriaiak Németországon kívül aktivizálták magukat Franciaországban, Belgiumban és az USA-ra is kiterjednek kapcsolataik. A 'Ndrangheta elsősorban a kokainkereskedelemre specializálta magát, ebben az "ágazatban" immár Európa egyik legnagyobb bűnszervezetévé nőtte ki magát a San Luca-i központú társulat.
A legújabb adatok szerint a 'Ndrangheta forgalma nagyobb, mint a kolumbiai drogkartelleké. Mindezen túl a pénzmosás, a fegyverkereskedelem és a zsarolás a legfőbb üzletáguk a calabriaiaknak.