Vallásos légitársaságot indítanának amerikai zsidók

2006.12.13. 12:25
Amerikai vallásos zsidó üzletemberek bejelentették, új légitársaságot alapítanak, mert az El Al nem hajlandó írásos nyilatkozatba foglalni, hogy soha többet nem repülnek sábeszkor. Egy ortodox társuk azonban nevetségesnek nevezte a kezdeményezést, szerinte nem olyan egyszerű egy légitársaság üzemeltetése. Az El Al jelezte, a pár héttel ezelőtti csak egyszeri eset volt, a döntés különben is csak rájuk tartozik.

Új légitársaságot hoznának létre az ultraortodox zsidók, akik néhány hete az El Al izraeli légitársaság bojkottjával fenyegetőznek, írja a Jerusalem Post. Az El Al szakítva 25 éves politikájával egy november végi pénteken, a sábesz kezdete után indított járatot, az ortodoxok felháborodtak.

A zsidó vallás törvényei szerint a hét hetedik napján, azaz sábeszkor tilos egyebek mellett az utazás is. A légitársaság azzal indokolta döntését, hogy az izraeli általános sztrájk miatt nem akarta utasait hiába várakoztatni.

Az Egyesült Államokban élő ulraortodox üzletemberek vallásos légitársaságot hoznának létre, jelentette be Jichak Goldknof rabbi, a Sábesz Szentségéért nevű rabbinikus tanács titkára. „A légitársaság a vallásosok körében legnépszerűbb városokba repülne az Egyesült Államokban és Európában” – mondta.

Csak nevetségessé teszi magát

„Goldknofnak fogalma sincs, mit jelent egy chartercég fenntartása, nemhogy egy légitársaságé” – mondta egy ortodox üzletember. „Azt hiszi, így nyomást gyakorolhat az El Alra, és kikényszeríthet tőlük egy nyilatkozatot, közben meg nevetségessé teszi magát.”

Több ország vallásos közösségeinek rabbija összefogott, hogy szélesebb körben terjesszék a bojkottot, így várhatóan napokon belül az ortodox zsidó lapok címlapjára kerül felhívásuk. Az El Alnak érdemi veszteség lenne, ha a vallásosak valóban bojkottálnák járataikat, mivel utasaik egynegyede közülük kerül ki.

Az El Al vezérigazgatója, Haim Romano ugyanakkor jelezte, nem tervezik rendszeresíteni, hogy sábeszkor indítanak járatokat. A társaság szóvivője, Amalia Glaser hozzátette, továbbra is joguk van hozzá, hogy maguk döntsenek a menetrendről. „Az El Al egy magánkézben lévő cég, így a járatokkal kapcsolatos döntések is a vezetőségre tartoznak” – fogalmazott.