Őssejtfokozót tesztelhettek embereken
További Bulvár cikkek
Vizsgálatot indított a rendőrség a napokban Pécsett annak kiderítésére, történtek-e szabálytalan emberkísérletek egy már piacra került, őssejttermelést fokozó készítmény tesztelése alatt, közölte a baranyai rendőrség sajtóreferense pénteken.
A vizsgálatot az ügyészség rendelte el emberen végezhető kutatás szabályainak megszegése címén. Ezt az követheti el, aki orvosi kutatásokat az egészségügyi törvényben meghatározott engedély nélkül, vagy nem az engedély szerint végez, mondta el Takátsy Zoltán.
Nem konkrét intézmény vagy személy ellen
A rendőr főhadnagy hangsúlyozta, a vizsgálat nem konkrét intézmény, vagy személyek ellen folyik. Célja annak feltárása, hogy történt-e bűncselekmény, vagyis az érintetteknek volt-e engedélyük és annak alapján végezték-e a munkát. "Az eddig beszerzett adatok nem utalnak szabálytalan emberkísérletre, nem támasztják alá annak gyanúját" - jegyezte meg.
Takátsy Zoltán sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta azt az információt, miszerint a Pécsi Tudományegyetem kutatói által kifejlesztett termékről van szó. A sajtóreferens azt sem kívánta elárulni, kinek a feljelentésére indult vizsgálat az ügyben. A távirati iroda információi szerint a bejelentést az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) tette.
Az ETT bejelentett
Mandl József, a testület titkára megerősítette, valóban az ETT tett bejelentést. Mint mondta, a hozzájuk érkezett jelzések szerint egy cég az Indexen toborozott embereket, arra a célra, hogy egy szer őssejtfokozó hatását vizsgálják. "Az embereken végzett kísérletekhez engedélyek kellenek, hiszen az ilyen őssejtfokozóknak akár daganatkeltő hatása is lehet" - figyelmeztetett az ETT titkára.
Közölte, tudomása szerint mindeddig nem volt arra példa Magyarországon, hogy interneten emberkísérletre toborozzanak. Megkeresték a pécsi egyetemet, ahol azt a tájékoztatást kapták, hogy ott nem végeztek ilyen kísérleteket, tette hozzá.
Az Indexen Világsiker a magyar őssejtfokozó kapszula címmel - egy még júniusban közzétett - interjú olvasható, melyben a kutatásvezető egyebek mellett azt mondja: "keresünk hat-hétszáz embert további kutatásokhoz, mivel eddig csak huszonegynéhány emberen vizsgáltuk meg a készítmény hatását. (...) Több korosztályból keresünk egészséges alanyokat, szállást, étkezést, szórakozást biztosítunk (...) az alanyokba beültetünk egy-egy intravénás kanült, és három napon keresztül háromóránként csapoljuk a vérüket".
El sem kezdődött
Az őssejtfokozó készítmény kutatócsoportjának vezetője, Szabó László az Indexnek adott interjúban valóban önként jelentkezőket keresett a humán megfigyelési programunkhoz, ami egyébként még el se kezdődött, mondta el kérdésünkre a feltaláló sajtósa.
Hozzátette, hogy hónapokkal ezelőtt folyamodtak engedélyért a ETT-hez, akik azonban érthetetlen módon azóta sem reagáltak a megkeresésre. „Ahhoz, hogy humán megfigyelési programot indítsunk, szükségünk van az ETT etikai engedélyére, ezt azonban még nem kaptuk meg” – fogalmazott a sajtós.
A Büntető törvénykönyv szerint aki emberen orvostudományi kutatást a törvényben meghatározott engedély nélkül, vagy attól eltérően végez, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.