Schengennel ijesztgetik a briteket

2007.12.17. 11:30
Riportot közölt hétfői számában a brit Daily Telegraph, melyben a magyar-ukrán határon mutatta be a határőrség munkáját. Az angol tudósító azonban a határőrség szerint csúsztatott, a valóságnak nem megfelelő állításokat fogalmazott meg munkájukkal kapcsolatban.

Az Európai Unió egyik új határátkelője vezetőjének helyettese ideges volt. „Be van kapcsolva a kamera?” – kérdezte suttogva kollégájától. „Kapcsoljátok be” – hangzott el a csendes utasítás, nehogy más is meghallja. Egy tiszt sietett végig a kis beregsurányi téglaház folyosóján, ami Ukrajna és Magyarország határán áll, bekapcsolta monitort, és nagyon elfoglaltnak tűnt, számol be a brit Daily Telegraph riportere magyarországi tapasztalatairól.

Illegális bevándorlókkal fenyegetett

Ez a valóság Európa új keleti határán, majdnem 3000 kilométer hosszan. Péntektől ez lesz az egyetlen védelmi vonal az előtt a több tízezer bevándorló előtt, aki illegálisan próbálnak majd bejutni az EU területére, írja a lap. A riporter elmagyarázza azt is, hogy a schengeni csatlakozással az EU területén útlevél felmutatása nélkül lehet átlépni az országhatárokat. Hangsúlyozza, hogy bár Nagy-Britannia nem tartozik a zónához, de az ország Franciaországhoz közeli partszakasza szabadon megközelíthető az illegális bevándorlók számára.

Szomáliából, Afganisztánból, Mongóliából, Irakból, Örményországból és Koszovóból próbálnak a legtöbben átjutni a határon, a lap szerint jól is teszik, mivel tapasztalatai szerint a határon nem megfelelő a védelem. „A magyar hatóságok szerint az illegális bevándorlók kevesebb mint egyharmadát tudják csak elfogni” – olvasható a lapban. A riporter a beszámoló szerint ellátogatott egy őrzött menekültközpontba Nyírbátor közelében, ahol szintén nem találta megfelelőnek a biztonsági intézkedéseket.

A határőrség cáfol

Érthetetlen a riport, etikátlan, számomra megmagyarázhatatlan csúsztatásokat tartalmaz, kommentálta a cikket az Index kérdésére Orodán Sándor, a Határőrség Országos Parancsnokságának szóvivője. Megjegyezte, hogy az EU monitoring bizottsága hónapokig ellenőrizte a schengeni felkészülést, a magyarországi helyzettel pedig elégedettek voltak, különben nem is csatlakozhattunk volna a zónához.

Tanyik József, a Nyírbátori Határőr Igazgatóság sajtóreferense, aki egy hete személyesen kísérte a Telegraph újságíróját, kérdésünkre a cikk állításai közül többet is cáfolt. Közölte, hogy a magyar-ukrán zöldhatáron mongol, koszovói szerb és albán állampolgárok nem követtek el tiltott határátlépést. Elmondta, hogy idén december elejéig 284 tiltott határátlépés történt, ebből csak 8 embernek sikerült távolabb jutni, de nem messze a határtól őket is elfogták, a többieket még a határ közvetlen közelében sikerült feltartóztatniuk. Megjegyezte, hogy a menekültközpont, ahol az angol tudósító járt, egy nyitott közösségi szállás, ezért nem őrzik. A kameráról szóló beszámolóhoz annyit fűzött hozzá, hogy egy hőkamera működését mutatták be az újságírónak, amivel az ukrán-magyar együttműködést szemléltették, szó nem volt arról, hogy szolgálat közben figyelte meg az eseményeket.