Hol született Houdini?
További Bulvár cikkek
Harry Houdini, a világhírű szabadulóművész |
Nyolcévesen már dolgozott: újságot árult, cipőt pucolt, minthogy családja rendkívül szegény körülmények között élt. Kilencéves volt, amikor artistaként beállt egy vándorcirkuszba. Más források szerint nem tornászként, hanem kártyatrükkökkel kereste a kenyerét, és Eric, the Great néven, illetve a "Kártya királya" (The King of the Cards) címmel felruházva lépett fel.
Később azonban már a "Bilincsek királya" néven emlegették, hiszen nem csupán amerikai városi seriffek, hanem a brit Scotland Yard által ráerősített acélbilincsekből is könnyedén kiszabadult. Később ezt a tevékenységet tovább fejlesztette, és szinte valamennyi nagyobb amerikai börtönépületből megszökött. (Garfield elnök merénylőjének cellájából is kiszabadult.) Németországban, Essenben a Krupp Művek munkásai speciális acélszerkezetet készítettek számára, de hetvenezer ember bámulatára innen is kijutott.
1894-ben Houdini feleségül vette Beatrice (Bess) Rahnert, majd a századfordulón Európába utazott, ahol korábban már fellépett néhányszor, azonban öt évig folyamatosan most itt is maradt. 1905-ben tért vissza Amerikába. 1913-ban mutatta be a maga által konstruált "kínai vízi kínzókamrát". Különösen szerette a víz alóli szabadulásokat: lélegzetét akár négy percig is képes volt visszatartani, amit otthon a fürdőkádban gyakorolt.
Houdini nem csupán a bűvészetben volt úttörő: 1916 és 1923 között öt filmet is készített. Valószínűleg csak 1926-os halála akadályozta meg abban, hogy hangosfilmekben is szerepeljen. 1918-ban, a New York-i Hyppodrome-ban eltüntetett egy elefántot - a legnagyobb dolgot, amelyet bűvész addig is láthatatlanná tett.
A szabadulóművészt sorozatban kilenc alkalommal választották meg elnökké az Amerikai Bűvészek Társaságában, utoljára halála előtt, 1926-ban nyerte el kollégáinak az elismerését. Houdini ugyancsak elnöke volt a londoni bűvészek klubjának.
A mágus halálát egy montreali különleges bemutató okozta. A nemzetközi hírű McGill egyetem hallgatóinak tartott előadást a "spiritualizmusról". A mutatványok előtt szenvedett balesetet Albany-ban, az USA-ban, de részlegesen törött lábával is elutazott Kanadába, Montrealba. A "spirituális trükkök" előadásakor kijelentette a diákoknak: hasizmai olyan erősek, hogy bármilyen ütést sérülés nélkül képes elviselni.
Az egyik egyetemista ekkor figyelmeztetés nélkül, időt sem hagyva Houdininek a felkészülésre, hirtelen két alkalommal is "behúzott" az illuzionistának, s a vakbél táján találta el az 52 éves mutatványost.
Houdini egyik előadására csalogató poszter |
A közönség ez alkalomból láthatta, hogy Houdini óriási megterhelés, erejének túlfeszítése árán is bemutatta számait, bár egyáltalán nem volt a legjobb formában. A mutatványok után, a szállodában erősödtek fájdalmai. A szabadulóművészt a Gray kórházba vitték, és megoperálták a vakbelét. Ezután napokon át, egészen haláláig öntudatánál maradt a beteg, és az orvosok szerint életét csak óriási akaratereje és energiája hosszabbította meg.
Halálát azok az ütések okozták, amelyeket Montrealban kapott: vakbele ugyanis gyakorlatilag szétrobbant, mérgezőanyagokat árasztva szét testében. Ugyancsak közrejátszott a tragédiában az a streptococcus peritonitis baktérium-fertőzés, amelyet a vakbéloperáció után szerzett.
A New York Times Houdinit a modern idők legnagyobb showman-jei közé sorolja. Houdini néhány kivétellel maga találta ki trükkjeit, és csak négy legközelebbi segítőtársa tudta a legnehezebb mutatványok megoldását. Egy-két olyan számának azonban csak ő tudta a titkát, hiába is próbálná ma utánozni valaki...