Harmadik világháborús kitüntetéseket találtak egy érmegyűjtőnél
A Szabadság Érdemrend arany, ezüst és bronz fokozata, illetve a Bátorságért Érdemérem arany fokozata van a hódmezővásárhelyi gyűjtő birtokában. A teljes kollekció egyébként 10 darabos, még a hidegháború idején készültek egy sosem volt háború katonáinak, akik így sosem kapták meg ezeket.
Tulajdonképpen annyit kell róluk tudni, hogy hivatalosan nem léteztek, nem léteznek. Most is teljes homály fedi, hogy melyik évben, hány példányban, kinek az intézkedésére lettek megrendelve – mondta el a Független Hírügynökségnek Nádor Károly numizmatikus.
A '60-as évek végén, a szovjet-amerikai rakéta-leszerelési tárgyalások idején a francia tévé bemutatott egy kicsempészett kollekciót. Azt állították, a Varsói Szerződés államai háborúra készülnek, hiszen már a kitüntetések is elkészültek. Óriási botrány lett, ezután a magyar hadvezetés visszavonta és bezúzatta majdnem az összeset, csak pár darab maradt belőlük.
A numizmatikus szerint az is bizonyítja, hogy a III. világháború katonáinak készültek az érmek, hogy ezek speciálisan olyan katonai kitüntetések, amelyeket csak háború idején, csatákban lehet a katonáknak kiérdemelni. Ráadásul a Bátorságért Érdemérem és a Háborús Emlékérem egyértelműen nem volt az I. és a II. világháború idején.
A vásárhelyi numizmatikus úgy tudja, rajta kívül még négy gyűjtőnél vannak ezekből a kitüntetésekből, de csak egyiküknél látta együtt a teljes sorozatot több mint 30 éve, még a '70-es évek elején. Abban már benne volt a Magyar Népköztársaság Hőse kitüntetés is, pedig azt hivatalosan csak 1979-ben alapították és először 1980-ban adományozták Farkas Bertalannak és Valerij Kubaszovnak.