A brit egészségügyi minisztérium az orvosoknak megtiltotta a Medeva cég által gyártott gyermekbénulás elleni oltás használatát, mert szerintük megvan annak a lehetősége, hogy a gyógyszer a kergemarha-kór okozóját hordozza magában.
Az orvosság készítésében olyan kémiai anyagokat használtak, melyeket borjúmagzatok szövetéből különítették el. A gyártó cég, a Medeva szerint egyetlen készítményében sem használt marhaszöveteket, az orvosságokat ellenőrző állami szerv azonban az ellenkezőjét bizonyította.
A veszély elméleti
A marha szöveteiből gyermekoltás készült |
A többi, gyermekbénulás elleni oltásban nem találtak hasonló összetevőt, ezek használatban maradnak. Angliában gyakorlatilag már nem létezik gyermekbénulásos megbetegedés, de 1955-ben még 4000 esetet tartottak számon. Az aggódó szülők külön telefonszámon érdeklődhetnek arról, hogy beoltott gyermekük melyik cég által gyártott orvosságot kaptak.
Jelentés október 26-án
A kergemarha-kórról szóló jelentést, melynek elkészítése 27 millió fontba került, október 26-án ismerheti meg a nagyvilág. A fertőzés a marhahús fogyasztásával kerül az emberbe és agybetegséget okoz. Az Európai Unió 1996-ban megtiltotta a brit marhahús exportját, a tiltást 1999-ben szüntette meg.