Eddig csak a gyermekotthon alkalmazottját vették őrizetbe
Eddig csak egy személyt vettek őrizetbe, és még egyetlen nevet sem hoztak nyilvánosságra, tehát a botrány java még hátravan. Portugál médiajelentésekből azonban máris ismeretessé vált, hogy politikusok, diplomaták, ismert művészek és újságírók is tagjai voltak a bűnszövetkezetnek. A botrány méretei Jorge Sampaio elnököt és José Manuel Durao Barroso kormányfőt is megszólalásra késztették; mindketten szorgalmazták az ügy alapos kivizsgálását.
Az ügy egyik központi alakja a már őrizetbe vett személy, az országszerte gyermekotthonokat működtető Casa Pia állami szervezet egyik alkalmazottja. Médiajelentések szerint maga is megerőszakolt több fiúgyermeket, s a Casa Pia gyermekotthonaiból kiskorúakat közvetített szexuális kapcsolatra befolyásos pedofil személyeknek. A megrontásban való közreműködéssel vádolt férfi a vádakat tagadta, munkatársai azonban megerősítették a zaklatásokat átélt árvák vádjait.
Egyszer már nyomoztak, de leállították a vizsgálatot
Különösen kínossá teszi az ügyet, hogy már többször, többen is figyelmeztettek ezekre az üzelmekre, először több mint húsz évvel ezelőtt, de többnyire elmaradt a hatósági vizsgálat. Csupán egyszer láttak neki a nyomozásnak egy feljelentés nyomán, de rejtélyes módon akkor is csakhamar leállították a vizsgálatot - jelentette a dpa.
Teresa Costa egykori családügyi államtitkár egy lisszaboni lapnak nyilatkozva elmondta: húsz évvel ezelőtt ő már felhívta a rendőrség figyelmét a gyermekotthonból érkező gyanút keltő hírekre, a hatóságok azonban nem tettek semmit az ügyben. Mint mondta, bizonyítékai vannak arra, hogy a pedofil hálózatban "magas rangú közéleti személyiségek" is érintettek voltak; föltehetően ők jártak közben annak érdekében, hogy a hatóságok eltusolják az ügyet. Ő maga pedig halálos fenyegetéseket kapott azt követően, hogy feljelentést tett a rendőrségen.