Elfogták a szemetes Petőt a rendőrök

2007.01.19. 10:36
A Ferihegyi reptéren péntek délelőtt elkapták a rendőrök Pető Ferencet. A kiskőrösi férfi ellen az illegális német szemétimport miatt adtak ki elfogatóparancsot. Petőt, akinek egyik cégében az előzetes letartóztatásban lévő kunbajai polgármester, Halász István is tulajdonos volt, még pénteken kihallgatják.

A Ferihegyi repülőtéren pénteken elfogták a Németországból származó, illegálisan Magyarországra szállított bálázott háztartási hulladék miatt körözött férfit – közölte a rendőrség pénteken. A külföldről hazaérkező férfit őrizetbe vették, és átadták a rendőrség munkatársainak – mondta a megyei kapitányság szóvivője. Mihályné Bornemisza Eleonóra hozzátette, a férfi Kecskemétre szállítása "folyamatban van", s kihallgatása még pénteken megkezdődik.

Délután, az ügyészség indítványára, a Kecskeméti Városi Bíróság az őrizetbe vett férfit pénteken délben 30 napra előzetes letartóztatásba helyezte.

A Bács-Kiskun megyei rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya által folytatott, a hulladékgazdálkodás megsértése bűntett miatt indított nyomozásban hétfőn adtak ki elfogatóparancsot a kiskőrösi Pető Ferenc ellen, aki annak a Csengőd melletti szeméttárolónak a tulajdonosa, ahol korábban illegálisan Magyarországra szállított bálázott háztartási hulladékot találtak.

Terítette a szemetet

A kiskőrösi férfi ellen azért adtak ki elfogatóparancsot, mert megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy a Németországból illegálisan behozott szemetet csengődi telephelyén tárolta. A szemetet onnan több helyre, így többek között a Pest megyei Délegyházára és a Komárom-Esztergom megyei Ácsra is ő szállította a gyanú szerint, továbbá a Soroksáron megtalált bálázott szemét elhelyezésével is őt gyanúsítják.


A szemét nyomában

A december eleje óta tartó nyomozásban már több mint 4000 bála, illegálisan Németországból behozott szemétbálát találtak. A négy megyére kiterjedő nyomozást a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon egyesítették. Eddig 16 helyen találtak az illegálisan behozott hulladékból, több mint tíz gyanúsítottat hallgattak ki, négy ember van előzetes letartóztatásban, a ma elfogott körözött férfi pedig őrizetben van.

A rendőrség már több gazdasági társaság ellen folytat nyomozást, melyek közül az egyik legnagyobb "szemétimport" bonyolítója a kunbajai székhelyű Szinkron 99 Kft., melynek a cégbejegyzés szerint az a Halász Istvánné az ügyvezetője, aki Kunbaja polgármesterének a felesége. Az előzetes letartóztatásban lévő személyek között van a gazdasági társaság ügyvezetője mellett férje, Halász István, Kunbaja polgármestere is.

Halász, Pető: régi üzlettársak

A most elfogott Pető és a szemétügy miatt már december óta előzetesben lévő kunbajai polgármester, Halász István. Utóbbi tulajdonosa volt egy most felszámolás alatt lévő, korábban Pető lakcímére bejegyzett cégnek. Az elmúlt évtizedben Pető több vállalkozásban, köztük szállítmányozó cégekben is érdekelt volt.

Pető kiskőrösi lakcímén 1993 óta legkevesebb öt cég székhelye volt bejelentve. Ez egyikében, a ma már Kőrösi Nyárfa Bt. néven felszámolás alatt álló Pető-Trans Bt.-ben 2002 és 2005 között tulajdonos volt Halász István, valamint kültagként Halász Beatrix is. Igaz, egy időben nem voltak benne a cégben, de egy időben adták-vették az üzletrészeket: Pető 1999-2002 között és egy félévig 2005-ben volt előbb bel-, majd kültag, míg Halász 2002-2005 között volt a mindössze 15 ezer forintos cég beltagja és képviselője (ugyanebben az időben, már saját cégük, a Szinkron 99 működése idején volt kültag Halász Beatrix is).

Ácsra is Aitrachból hozta a szemetet


Német újságok

Petőnek ez a cége évek óta szállított hulladékot ahhoz az ácsi céghez, ahol nemrégiben szintén találtak német szemetet. Ott azt mondta, ő is üzemeltet egy hulladékfeldolgozót. Az ácsi cég ügyvezetője, Czakó Ignác kérdésünkre elmondta: hozzájuk is Aitrachból, a Leutkirchner Werkstoffhoftól érkezett szállítmány.

Ugyancsak aitrachiak azok a bálák, amelyeket Kiskunmajsán, a volt laktanyában találtak. Amíg azonban arról a szemétről a telep tulajdonosa, Cseke József azt állította – és ezt szabad szemmel sem volt nehéz megállapítani –, hogy műanyagot is tartalmazó, de összességében háztartási szemét, addig Czakó Ignác szerint ők hasznosítható hulladékot kaptak.

Noha az ácsi hulladékkal sem volt minden rendben, Czakó szerint csak az jelentett problémát, hogy rossz volt annak a színkódja, zöld helyett ugyanis sárga kóddal kellett volna ellátni. Az ácsi cég, a Bazax Kft. – amely egyik tulajdonosa a volt szocdem pártvezér, Petrasovics Anna – egyébként évek óta foglalkozik hulladékfeldolgozással, a környezetvédelmi cégek szövetségének adatbázisában is szerepel.

Pető hulladékhasznosítója

A szemetet a Bazax korábban mindig belföldről vette, ez volt az első külföldi szállítmányuk – legalábbis ezt állította nekünk Czakó. Az ügyvezető szerint a nekik korábban csak szállító Pető tavaly kereste meg őket, hogy közvetítene egy külföldi fuvarhoz. A szállítmányt azzal a szöveggel rakta le náluk, hogy neki is van egy hulladékhasznosító cége, ahová azt szánja.

Ilyen vállalkozása azonban nincs a kiskőrösi férfinak, és Czakó is elismerte: nem nézett utána annak, Pető nem állít-e valótlanságot. Igaz, a kiskőrösi férfi legutóbbi, tavaly márciusban bejegyzett cége, a Kőrös-Top Kft. főtevékenysége valóban "hulladékos", de szó nincs feldolgozásról, a "fém visszanyerése hulladékból" profilt az indokolja, hogy ez egy autóbontó cég.

Összeül a környezetvédelmi bizottság a szemét-ügy miatt

Valamennyi parlamenti párt egyetértésével összeül a jövő héten az országgyűlés környezetvédelmi bizottsága. Oláh Lajos, az MSZP Hajdú-Bihar megyei szervezetének elnöke azért kezdeményezte a bizottság rendkívüli ülésének összehívását, hogy a legmagasabb szinten lehessen felvenni a küzdelmet a Nyugat-Európából engedély nélkül Magyarországra irányuló hulladék-import ellen.

A bizottság megvizsgálja, van-e szabályozási probléma, hogy kellően szigorú-e a magyar jogi szabályozás, akár a többi európai uniós tagállaméhoz képest is. Szintén vizsgálat tárgyává teszik a probléma megelőzésére hivatott szervezetek működését és együttműködését más szervekkel. A bizottság előtt meg kell hallgatni a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium képviselőjét, a nyomozást folytató hatóságok álláspontját, valamint a kérdéssel évek óta foglalkozó civil szervezeteket. A közös munkába így bevonják a 18 zöldszervezetet tömörítő Hulladék Munkaszövetséget is.

A rendkívüli ülés egyik legfontosabb üzenete, hogy az országgyűlés is elkötelezett a környezetvédelemmel kapcsolatos bűnözés elfojtása mellett. Ez a bűnözői körökön túl azoknak a nyugat-európai cégeknek is szól, akik azt gondolják, hogy költségeik csökkentése érdekében Magyarországot a kontinens szemét-telepévé tehetik.