Rákgyógyszerekkel üzleteltek orvosok

2008.06.04. 11:47
Becslések szerint több 100 millió forintos kárt okozhatott az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak három orvos és egy gyógyszerész, akik súlyos rákbetegek kemoterápiás gyógyszereivel üzleteltek, értesült a Népszabadság. Az ügyben a rendőrség nyomoz, az APEH pedig a feltűnően jól élő orvosoknál vagyonosodási vizsgálatot indított.

A Népszabadság úgy tudja, hogy a csoportot az buktatta le, hogy tavaly egy családi veszekedés után az egyik asszony a rendőrséghez fordult. A rendőrök egy igen drága gyógyszerekkel üzletelő orvos-látogatót figyeltek meg.

Figyelték a rendőrök akkor is, amikor a gyógyszerekkel Szegedre ment, hogy ott továbbadja azokat ismerősének, aki a csempészeknek adta el magas felárral a készítményeket.

Amikor a rendőrök lecsaptak, egy nejlontáskában 4 millió forint értékű rákgyógyszert találtak.Később egy újpesti garázsból további 21 millió forintnyi gyógyszert foglaltak le.

A kemoterápiás gyógyszerek általában nagyon drágák, vannak köztük több százezer sőt több millió forintba kerülő készítmények is. Ilyen gyógyszerekhez csak kórházban vagy receptre lehet hozzájutni, s az árat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fizeti ki.

Az orvosok tehát a számukra „ingyenes” gyógyszereket hatalmas haszonnal adták tovább. A lap szerint vannak arra utaló információk, hogy a csoport tagjai esetenként más orvosokat is megkértek arra, hogy írjanak fel a szükségesnél több kemoterápiás szert a betegeiknek, s a "felesleget" fizetség ellenében adják át nekik. A Népszabadság a stop.hu-ra hivatkozva azt írja: egy délszláv bűnszervezet tagjai juttatták volna ki az ampullákat az országból.

A rendőrség egyelőre csak következtetni tud arra, milyen mennyiségben adtak el ilyen drága ampullákat, s ezzel mekkora kárt okoztak a tb-nek. Annyit látható, hogy a csoport tagjai - legális keresetükhöz képest - feltűnően jó körülmények között éltek. Az Apeh bevonásával ezért vagyonosodási vizsgálattal próbálják meg kideríteni a károkozás mértékét.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár az ügyben azt közölte: tavaly a rendőrség indított nyomozást onkológiai szerekkel kapcsolatban. Az ügyben a BRFK kért adatokat az említett ügyben az OEP több főosztályától. Az érintett orvosoknál illetve gyógyszertárnál tételes ellenőrzést végeztek. Vizsgálták a kiállított vényeket és a gyógyszertári készletet, illetve a recepteket felíró orvosokat is.

A bűncselekmény bizonyítása nem lesz könnyű, mondta az Index kérdésére egy tb-támogatásokban jártas szakértő. Az OEP ugyanis csak azt tartja nyilván, hogy mennyi gyógyszert adtak ki vényre. Azt nehéz visszakövetni, hogy egy gyógyszert valaki a szekrényébe zárt el, kidobta a kukába vagy éppen eladta másnak.

Utólag ugyan ellenőrizhetők a betegdokumentációk, de az már kevésbé, hogy egy beteg a lapján felírt mennyiséget valóban megkapta-e. A bizonyítás egyik eszköze lehet, hogy ha egy daganatos betegnél megnézik, hogy a testsúlyának megfelelő dózisú gyógyszert írtak-e fel neki, esetleg annál többet. Ehhez azonban tudni kellene, hogy a beteg adott időben hány kiló volt.

Az OEP az onkológiai készítmények felírását és forgalmát kiemelten figyeli, és indokolt esetben tételes ellenőrzést végez, közölte ezzel kapcsolatban az egészségbiztosító. A jelenlegi ellenőrzési szabályok alapján azonban az OEP csak azt vizsgálhatja, hogy van-e különbség a betegdokumentáció és az OEP-hez lejelentett tételek között. Ha kiderül vagy alapos a gyanúja annak, hogy a betegdokumentációt meghamisították, az OEP büntetőfeljelentést tesz. Ha kiderül, hogy valóban fiktív elszámolás történt a szankció lehet a kifizetett támogatás visszavonás vagy szerződésbontás is, olvasható az OEP közleményében.