Őssejtbotrány Ukrajnában
Egészséges újszülötteket is megölhettek Ukrajnában, hogy szervezetükből őssejteket nyerhessenek ki, állítja a BBC a szerkesztőségéhez eljuttatott videófelvételekre hivatkozva. Az őssejteket a BBC feltételezése szerint a virágzó nemzetközi őssejtpiacon értékesíthették.
Ukrajna az őssejtkereskedelem egyik meghatározó szereplője, írja a BBC.
Az őssejt már most csodagyógyszernek számít, bár tudományosan még nem száz százalékosan bizonyított hatásuk. Az őssejtek a szervezetbe beültetve specializált sejtekké fejlődhetnek, a kutatásokon eredményeket értek el elhalt szövetek őssejtes pótlásában.
Az őssejteket általában abortált magzatokból, vagy egészséges csecsemők köldökzsinórvéréből nyerik. A BBC riporterei Harkivban több nővel is találkoztak, akik állítják, egészséges csecsemőjüket elvették tőlük a szülészet dolgozói. A tanúkat nem nevezték meg, az eseteket nem írták körül pontosabban. A kórház nem reagált a vádakra.
Az ukrán hatóságok 2003-ban beleegyeztek, hogy magzatokat és csecsemőket exhumáljanak a harkivi 6-os számú szülészeti klínika által használt temetőből. A holttestek orvos szakértői vizsgálatán egy, az ügyben kampányoló civil szervezet egyik munkatársát is beengedték, aki videóra rögzítette a boncolásokat.
A korboncnoki vizsgálaton megcsonkított, feldarabolt holttesteket találtak. Egy, a BBC-nek névtelenül nyilatkozó brit törvényszéki korboncnok szerint aggasztó, hogy a testek fel vannak darabolva, ez ugyanis nem bevett boncolási gyakorlat. Mindez arra utal, hogy a testekből - magzat- és csecsemőholttestekből, melyekről nem derült ki, hogy élve, vagy halva születettek - őssejteket nyertek ki.
A felvételek eljutottak az Európa Tanácshoz is. A tanács jelentést fogalmazott meg, mely szerint Ukrajnában általános, hogy újszülötteket ragadnak el szüleiktől, miközben a kórházak részéről a "hallgatás fala" veszi körbe a jelenséget.