Szilikonszigorítás az EU-ban?
Az EP-képviselők továbbá megtiltották, hogy "előtte" és "utána" jellegű képeket használhassanak az esztétikai beavatkozások, és az azokat követő, kötelező korrekciós műtétek reklámozására.
Sokakat érint
A szilikon implantátumok elleni harc 1995-ben kezdődött: a skót Margo Cameron akkor fordult panaszával Bill Millerhez. Az asszony szerint az ajkába ültetett szilikon elrepedt, a kifolyt anyag pedig mérgezést okozott, tönkretette az egészségét. Akciója egész panaszáradatot indított el: 3 ezer hasonló sorsú asszony írt alá egy petíciót. Az Európai Parlament válaszképp és egy tanulmány hatására 2001-ben az implantátumok biztonsági felülbírálását rendelte el.
Eltitkolt információk
A mostani állásfoglalás arra szeretné ösztönözni az egyes európai országokat, hogy jobban figyeljenek oda a páciensek védelmére. A jelentés megalkotója, Catherine Stihler brit munkáspárti képviselő szerint az esztétikai beavatkozások előtt az érintettekkel alaposabban kellene tudatni a lehetséges veszélyeket. "Tanulmányok szerint 7-10 év után az implantátumok 50 százaléka elreped, húsz év múlva ez az arány 90 százalék. Ha a nőkkel nem ismertetik az összes tény, akkor ők nem tudnak megalapozott, jó döntést hozni a beavatkozásról."
Az elindított kampány másik célja a plasztikai sebészek és az elvégzett beavatkozások nyilvántartásának megteremtése. Az adatbázis alapján a páciensek jobb beavatkozás utáni kezelésben részesülhetnének, termékhibák esetén könnyen tájékoztatni lehet őket.