Tűz pusztít a szentpétervári Szentháromság székesegyházban
Tűz ütött ki péntek este, helyi idő szerint fél hatkor a Szentpétervár központjában álló Szentháromság székesegyházban, a XIX. században épült műemlék kupolája beomlott, közölte az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma. A tűz először körülbelül 40 méteres magasságban, a főkupolában ütött ki, amely Európa egyik legnagyobb, fából készült kupolája, jelentette az Interfax, orosz hírügynökség.
A tűzoltók létrái nem érik fel a kupolát
A lángokat még késő este sem sikerült megfékezni, a legutóbbi hírek szerint a tűz már átterjedt a kisebb kupolákra is és körülbelül 1800 négyzetméternyi területen ég a monumentális épület.
A tűzoltók 28 tűzoltóautóval vonultak a helyszínre, és próbálták menteni a menthetőt, azonban nem volt elég létrájuk, hogy elérjék a kupola magasságát. Vízágyúikkal így csak az épület középső részét vették célba. A tűz a minisztérium közlése szerint nem követelt áldozatokat.
A város egyik jelképe
A páratlan értékű kegytárgyak és szentképek mentésében a járókelők is segítséget nyújtottak. A kulturális örökségért felelős illetékesek szerint minden fontosabb értéket sikerült kimenekíteni a lángoló templomból, de a műtárgyak evakuálását fel kellett függeszteni az egyre terjedő tűz miatt.
Az épületben 2004 óta rekonstrukció folyt, a tűz az állványzaton tört ki, közölte Andrej Alabijev, a minisztérium szóvivője.
Vera Gyementjeva, a város műemlékvédelmi bizottságának elnöke elmondta, hogy a fakupolákat megsemmisítő tűz megrongálta a fémszerkezeteket és a kőboltozatokat is. A műemlékvédelmi illetékes szerint az épület megfelelő finanszírozás mellett 1,5-2 év alatt helyreállítható.
A 3000 főt is befogadni képes székesegyházat 1835-ben építették Vaszilij Sztaszov orosz építésznek, a szentpétervári klasszicista stílus mesterének tervei alapján. Híres kék fakupolái - köztük a legnagyobb 80 méter magas - évente turisták ezreit vonzották.