Tűzgyújtási tilalom: ezer hektár erdő égett le eddig
További Bulvár cikkek
A vihar miatt vasúti vezetékre dőlt egy fa Gyékényes és Őrtilos között, Berzencénél avartűz, a dél-balatoni vasútvonalon felsővezeték zárlat miatt a nyílt pályán vesztegelnek a vonatok, késésekre kell számítani. Gyékényes és Berzence, illetve Fonyód és Balatonboglár között avartűz miatt várakoznak a vonatok, a pécsi vonalon pedig egy kidőlt fa szakította le a felsővezetéket, mondta Kavalecz Imre szóvivő. Jelentős késések voltak, de estére megindult a forgalom.
Kedden este visszaizzás miatt ismét meggyulladt az erdő a XV. kerületben, ahová a tűzoltók már a nap folyamán kivonultak. Az esti órákban a Szentmihályi utat teljes egészében le kellett zárni, csak a BKV járművei közlekedhetnek arra.
A magyarországi erdőtüzekről kora délután Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója adott tájékoztatást. Jelenleg hazánkban már csak egyetlen helyen, Bács-Kiskun megyében van olyan erdőtűz, ahová ötös kiemelt fokozattal vonultak oltani a tűzoltók, de már ott is csak az utómunkák tartanak, tájékoztatta az újságírókat a tűzoltó altábornagy.
Nem sokkal a sajtótájékoztató utrán érkezett a hír, hogy teljes szélességében lezárta a rendőrség az M5-ös autópálya több mint huszonöt kilométeres szakaszát Bács-Kiskun és Csongrád megye határán. A Kiskunfélegyháza és Kistelek közti pályaszakaszt kedden délután, nem sokkal fél négy előtt zárták le, a közelben keletkezett tűz füstje ugyanis teljesen elborította az autópályát.
Ezen kívül két kisebb tűzről tudott még beszámolni a szakember: a román határ közelében, Berettyóújfalu magasságában csaptak fel a lángok délelőtt a román oldalon és úgy terjedt át a magyar területekre a tűz, amit viszonylag hamar sikerült megfékezni. Kedden a Pilisben ütött ki tűz, a tűzoltók kettes fokozatú riasztást kaptak, kedd délutánra siekrült körülhatáérolni a tüzet, ami kezdetben több házat is veszélyeztetett Pilisszentivánon. (Délután Bács-Kiskun megyéből újabb tűzről érkezett hír.)
Ezer hektár erdő égett
Az elmúlt napokban, a hétvégén tomboló tüzekről is adott összefoglalást az altábornagy. A hétvégén volt olyan nap, hogy egyszerre hat megyében kaptak ötös, keimelt fokozatú riasztást a tűzoltók, az erdőtüzekhez a szomszédos megyékből is kellett tűzoltókat riasztani és nagy szükség volt a közterületi önkéntes tűzoltó-egyesületek helytállására is. volt olyan Bács-Kiskun megyei tűz, amihez a MÁV-tól segítésgül kapták a tűzoltó vonatot és egy tűzoltó helikopter bevetésére is sor került: az ezer liter kapacitású gép negyvenszer fordult, hogy a levegőből támadja a tűzfészkeket.
A helyzet hétfő estére konszolidálódott az országban, szerencsére haláleset nem történt, sőt a lakosság részéről még sérülésről sem tudni. A tűzoltók a kánikulában is teljes védőfelszerelésben oltották a lángoló erdőket, többüket kimerülés és az extrém hőterhelés miatt kellett ellátni, illetve volt pár kézsérülés és bokaficam is.
Eddig körülbelül ezer hektár erdő égett le, de a károsodott területek nagyságának pontos felmérése, az elpusztult faállomány számbavétele még folyamatban van, így az erdőgazdaságokat ért károkról nem tudott adatokat mondani Tatár Attila. A tüzek miatt eddig 130 millió forint pluszköltség terhelte a költségvetést.
Tilos tüzet gyújtani
"Nem önmaguktól keletkeztek ezek a tüzek" - tért ki Tatár Attila az okokra. Három hete van tűzgyujtási tilalom az országban, az erdőkben még a kijelölt tűzrakó helyeken is tilos tüzet gyújtani, hangsúlyozta az altábornagy, arra kérve mindenkit, hogy tartsák be a megelőzéssel kapcsolatos rendszabályokat. Nagyon fontos az állampolgári fegyelmezettség ebben a nagyfokú szárazságban és hőségben, amikor egyetlen, autóból kidobott égő cigarettacsikk óriási károkat okozhat, mondta a katasztrófavédelem vezetője.
A tüzek nagy része szándékos vagy gondatlanságból alakult ki. A tűzoltóság szerint például a Bács-Kiskun megyei tüzek esetében valószínűleg szó sincs öngyulladásról, a tüzek ugyanis egymástól távol lobbantak fel, olyan távolságra, hogy szó sem lehetett arról, hogy a szél vitte volna át a parázsló, lángoló gallydarabokat egyik helyről a másikra.
Tavaly január és július között 13 ezerszer kellett a tűzoltóknak kivonulni, idén ugyanebben az időszakban már 23 ezer vonulásnál tartanak, csak a múlt héten háromezerszer hívták őket segítségül. Azonban míg tavaly az esetek többségében műszaki mentéshez és árvízvédelmi feladatokhoz riasztották őket, addig idén ezek aránya kisebb, a szárazságnak és a rendkívüli melegnek köszönhetően főként tűzesetekhez vonultak eddig.