Egyszerűbbé és sötétebbé válik a popzene
További FOMO cikkek
- Meghalt Eminem szeretve gyűlölt édesanyja
- Matthew Perry halála után Matt LeBlancért aggódnak a barátai
- Harvey Weinsteint sürgősen kórházba kellett szállítani
- Egészségüket kockáztatják a nők, akik műkörmöshöz járnak?
- Visszahívták a forgalomból a Harry Potter-filmek kardjának másolatát, mert sérti a japán fegyvertörvényt
A kortárs populáris zene dalszövegei tényleg egyszerűbbek és repetitívebbek, mint a korábbi évtizedekben – derült ki európai kutatók elemzéséből. A vizsgálatban 12 ezer 1980 és 2020 között keletkezett angol nyelvű dalt vizsgáltak a rap, country, pop, R&B és rock műfajában – írja a The Guardian.
A kutatás vezető szerzője, az Innsbrucki Egyetem munkatársa, Eva Zangerle nem kívánta kiemelni egyik leegyszerűsödött szövegeket előadó kortárs művészt sem, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a dalszövegek a tükrözik a társadalmat és a kulturális értékek és érzelmek változását.
A kutatás által vizsgált korszakban többször is radikális változásokon ment át a zeneipar, ami főleg a technikai fejlődésből következett, ahogy a hanglemezeket váltották a kazetták, a CD-lemezek, majd a digitális megoldások.
A kutatók azt vizsgálták, hogy milyen érzelmeket fejez ki egy adott dalszöveg, és ezt milyen szavakkal írja le. Nem csak a műfajokon átívelő egyszerűsödés és ismétlés volt megfigyelhető, de az idők során kevesebb lett a jókedvű és pozitív hangulat, miközben teret nyert a düh, undor és szomorúság. Ezen túlmenően önzőbbé is váltak a szövegek,
több lett az „én” és az „enyém”.
Voltak kifejezetten műfajokra jellemző jelenségek is. A rapzene például sokkal dühösebbé vált, mint más műfajok. Az is kiderült, hogy a dalszövegeket gyűjtő oldalakon a rockzenét kedvelők gyakrabban kerestek régebbi dalokra, valószínűleg azért, mert a műfaj népszerűsége megkopott az elmúlt évtizedekben.
A popzene legutóbbi időkben bekövetkezett változásaival ahhoz alkalmazkodott, hogy az első 10-15 másodpercen múlik, hogy a hallgató továbbléptet-e a következő dalra. A zene fokozatosan háttérzajjá vált, és általában népszerűbbek az egyszerű szöveget ismételgető kórusok.
A mai dalszövegek könnyebben megragadnak a fejben, egyszerűen könnyebb memorizálni őket
– mutatott rá Zangerle. Mielőtt a dalszövegek ellaposodását ecsetelték volna, a szerzők kiemelték, hogy Bob Dylan szerzeményeiért irodalmi Nobel-díjat kapott 2016-ban.