Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMEzekből a jelekből ismerheti fel, hogy társfüggőségben él
További FOMO cikkek
A társfüggőség – vagyis kodependencia – egy sokarcú és összetett jelenség, ami a viselkedési addikciók közé tartozik. Azért is fontos mihamarabb felismerni, és észrevenni a jeleit, hogy az ember ne maradjon túl sokáig egy egészségtelen viszonyban.
A társfüggőség egy tanult viselkedés, amely egyik generációról a másikra örökölhető. Ez egy érzelmi és viselkedési állapot, amely befolyásolja az egyén azon képességét, hogy egészséges, kölcsönösen kielégítő kapcsolatot alakítson ki. Leginkább nők körében fordul elő gyakrabban, de egyes elképzelések szerint valamilyen mértékben és formában az emberek túlnyomó többségénél jelen van.
Az ebben szenvedők gyakran egyoldalú, érzelmileg romboló és/vagy bántalmazó kapcsolatokat alakítanak ki vagy tartanak fenn. A saját igényeiket, szükségleteiket háttérbe szorítják, és kialakítanak egyfajta kóros alárendeltséget a másikkal szemben, ami megakadályozza, hogy a felek között egyenrangú kapcsolat alakuljon ki.
Pszichológiai szempontból a társfüggőség közel áll a személyiségzavarokhoz, mivel a hátterében személyiségproblémák és alkalmazkodási zavarok állhatnak, de gyermekkori traumák, sérülések is közrejátszhatnak a kialakulásában. A társfüggőknek általában alacsony az önértékelésük, és gyakran megpróbálnak akkor is túlságosan gondoskodni társukról, ha ő nem akarja, vagy nem viszonozza ezt.
De más jelei is vannak a problémának, a legfőbbek a következők:
- hajlamosság arra, hogy valaki többet tegyen a másikért, mint amit a másik tesz érte,
- saját igények háttérbe szorítása, feláldozása,
- az egyedülléttől való félelem,
- folyamatos, rendkívüli igény az elismerésre, jóváhagyásra,
- ürességérzet a partner nélkül,
- az illető általában mindent megtesz, hogy a kapcsolatban maradjon,
- kényszeresen vágyik a másik társaságára,
- a társfüggők szinte képtelenek egyedülállóak lenni, egyik kapcsolatból a másikba menekülnek,
- az illető birtokolni akarja a másik felet egy kapcsolatban,
- a társfüggő akkor is a kapcsolatban akar maradni, ha az mérgező, egyoldalú vagy bántalmazó,
- bűntudatot érez, ha érvényesíteni akarta az érdekeit, vagy el akarta mondani a véleményét.
Ha a fenti jelekből valaki sokat észrevesz magán, akkor valószínűleg kodependenciával küzd. Ebben az esetben érdemes szakemberhez, pszichológushoz fordulni, a probléma kezelése ugyanis általában egyéni tanácsadás és csoportos terápia keretében történik.
Tabuk nélkül a Femina Klubban
Knapek Éva klinikai szakpszichológus tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphat ahhoz, hogyan léphet ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthat ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
Az előadáson január 7-én a MOM Kulturális Központban vehet részt, amelyről további részleteket a Femina Klub oldalán oldalán talál. Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban, és az előadás-sorozatra már bérletet is válthat.