Putyin korrigálná a gázszállítási megállapodást Ukrajnával
További Gazdaság cikkek
- SZÉP-kártyával rohamozhatják meg a magyarok a bútorboltokat
- Nagy Márton elmondta, mikor érkezik a 13. havi nyugdíj
- Orbán Viktor ígérete Donald Trump karmai közé kerülhetett
- A magyar–román határ mellett épül Európa legnagyobb napelemparkja
- Csak álom az egymillió forint alatti négyzetméterár Budapesten, országosan drágulnak az ingatlanok
Oroszország és Ukrajna korrigálja a kétoldalú gázszállítási szerződéseket - mondta Vlagyimir Putyin pénteken hajnalban Jaltában Julija Timosenko ukrán kormányfővel folytatott megbeszélése után, és reményének adott hangot, hogy a szilveszter idén problémák nélkül telik el.
Kérdésre válaszolva Putyin azt is újra leszögezte: a fennálló szerződésben foglaltak ellenére, Oroszország nem fogja megkövetelni a bírságot, amelyet azért kellene fizetnie Ukrajnának, mert a szerződésben foglalt minimális mennyiségnél kevesebb gázt vett át az év során.
Hangsúlyozta ugyan, hogy a Gazprom többi szerződésében is szerepel ez a pont, de azt mondta, tekintettel a két ország közötti különleges kapcsolatokra e pont teljesítésétől az orosz fél eltekint, s annak érdekében, hogy ez a probléma ne ismétlődjön meg, a felek megállapodtak, hogy a jövő évre nézve csökkentik a szerződésben szereplő minimális mennyiséget.
Mind Putyin, mind Julija Timosenko elmondta, hogy az ukrajnai vezetékrendszeren átszivattyúzott gáz tranzitdíja a fennálló szerződés értelmében jövőre jelentősen megemelkedik: Putyin szerint az emelkedés 60 százalékot tesz ki, Timosenko azt hangsúlyozta, hogy a továbbiakban Ukrajna piaci árat kap a tranzitért.
Az orosz kormányfő egyben megerősítette, hogy Ukrajna az év folyamán pontosan fizetett a gázért.
Elégedetten szólt a két kormány együttműködésének alakulásáról. "Számunkra kényelmes Timosenko kormányával dolgozni. Amióta ez az együttműködés fennáll, a kétoldalú kapcsolatok stabilabbakká váltak és megerősödtek" - mondta Putyin. Egyben értetlenségének adott hangot Viktor Juscsenko elnök álláspontjának alakulásával kapcsolatban: elmondta, hogy amikor még államfőként tárgyalt Juscsenkóval, az piaci viszonyok bevezetését követelte a gázszállítások terén, mivel ezt tekintette a függetlenség egyik mutatójának. "Most, amikor ezt elértük, váratlannak minősíti ezt. A 180 fokos fordulat legalábbis furcsa" - mondta Putyin.
A Független Államok Közössége (FÁK) kormányfői értekezletének keretében tartott orosz-ukrán gazdasági kormányközi vegyes bizottság és a Putyin-Timosenko találkozó előestéjén, csütörtökön hajnalban Juscsenko a honlapján Dmitrij Medvegyev orosz elnöknek címzett nyílt levelet tett közzé, amelyben követelte a fennálló gázszállítási szerződés sürgős átdolgozását.
Januárban Julija Timosenko írta alá a tíz évre szóló szerződést, amely véget vetett az európai gázszállítások leállásával járó, több hetes orosz-ukrán gázháborúnak. A viszályt az váltotta ki, hogy Ukrajna elsősorban a Juscsenko és Timosenko közötti belpolitikai harc miatt nem fizetett idejében a kapott gázért. Juscsenko kezdettől támadta az új szerződést, amely egyebek között kiiktatta a szállítási sémából a 2004-ben az ő kérésére bekerült közvetítőket, köztük a RusUkrEnergót.
A Juscsenko nyílt levelében foglaltakat Szergej Prihogyko, Medvegyev elnök tanácsadója csütörtökön este határozottan visszautasította azzal, hogy Európa energiabiztonsága nem függhet ukrán politikusok személyes ambícióitól, s a levél felér egy politikai zsarolással. Úgy vélte, a levél az ukrajnai belpolitikával függ össze, s ebben Moszkva nem kíván részt venni.
Timosenko Juscsenko egyik fő ellenfeleként indul a januári elnökválasztáson, s Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön este kijelentette: a választásokat illetően Oroszország fő szempontja, hogy az új elnök szerződésképes legyen, továbbá hogy jószomszédi politikát folytasson Oroszországgal szemben.