Fitch: Jól állnak a magyar bankok
További Gazdaság cikkek
- Egy kisváros lakosságának megfelelő új autó porosodik a hatalmas parkolóban
- Nagy félreértések vannak a nyugdíjak körül, ezzel érdemes tisztában lenni
- Megvan a csodafegyver: jön a pénz, csak észre kell venni
- Brutális számokról és óriásprogramokról megy a vita a parlamentben
- Jó hír az MVM-től: senkire sem kapcsolják rá az áramot és a gázt az ünnepek alatt
A legnagyobb európai hitelminősítő 24 felzárkózó térségi gazdaságot átfogó banki elemzésének grafikus kimutatásából kitűnik: a 2009 végi állapot szerint a magyar bankrendszer kinnlevőség-portfolióján belül a problémás hitelállomány valamivel 6 százalék felett járt az előző évi, 5 százalék alatti arány után.
Romániában ugyanakkor egy év alatt 6 százalékról 15 százalékra, Lettországban 5 százalék alatti szintről 15 százalék fölé, Litvániában csaknem 20 százalékra, Kazahsztánban 38,7 százalékra emelkedett a problémás kinnlevőségek aránya.
A Fitch az elemzésben ki is emeli, hogy a banki eszközminőség-romlás a pénzügyi válság idején különösen markáns volt a balti országokban és a FÁK-országcsoportban.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service e hét elején kiadott londoni elemzésében közölte: a közeljövőben még érvényben hagyja a negatív kilátást a kelet-európai bankrendszerek
zömére. A Moody's szerint az idei évre valószínűleg negatív marad Magyarország, Románia, Bulgária, Ukrajna, Kazahsztán és a három balti
köztársaság bankrendszerének kilátása, tekintettel arra, hogy apénzügyi alapmutatókra változatlanul lefelé ható nyomás nehezedik, ése bankrendszerek zöme továbbra is nehéz gazdasági környezetben működik.
Néhány térségi országban ugyanakkor már megjelentek a stabilizálódás jelei. A Moody's azzal számol, hogy az általa a lengyel, az orosz, a szlovák és a cseh bankrendszerre érvényben tartott kilátás 2010 második felében esetleg negatívról stabilra javulhat.
A Fitch Ratings csütörtöki helyzetértékelése szerint azonban a legtöbb feltörekvő gazdaságban a bankszektorok a másfél évvel ezelőtt megfogalmazódott félelmekhez képest jól átvészelték a válságot. Ez mindenekelőtt Latin-Amerikára és a feltörekvő Ázsiára igaz.
A Fitch szerint a helyzet javulását jelzik, hogy a tavalyi év második felében és az idei elő negyedévben a cég által végrehajtott banki felminősítések száma meghaladta az osztályzatrontásokét a
feltörekvő térségben.
A cég kimutatása szerint a rendszerszintű mérlegfőösszeg alapján a kínai bankszektor messze a legnagyobb a feltörekvő országcsoportban. A kínai bankok összesített mérlegfőösszege 11.850 milliárd dollár volt, több, mint a vizsgálatba bevont másik 23 országé együtt.