Leépítik a magyar Sanofi kutatórészlegét
További Gazdaság cikkek
- Olyat mondott a pimasz palack forgalmazója, amire a MOHU sem számított
- Ilyet még nem láttunk: Magyarország legnagyobb energiatárolója épül
- Elkezdődött a nagy balatoni stégrazzia, nincs kegyelem
- Drámai létszámleépítés jön az egyik legnagyobb észak-magyarországi gyárnál
- Vészhelyzet van a szomszédban, tömegesen vándorolnak el az országból
Világviszonylatban összevonja kutatás-fejlesztést végző központjait a Sanofi, és az átalakítás a magyarországi K+F központot is érinti. Ez a folyamat a Magyarországon korábban Chinoin néven működő vállalat esetében is változást eredményez, közölte a cég.
Az Index kérdésére, hogy ez hány munkahely megszűnését jelenti, Rózsa Iván a cég kommunikációs igazgatója azt mondta: az átszervezés a Magyarországon kutatással és fejlesztéssel foglalkozó mintegy 300 ember felét nem érinti, de pontos számot most még korai mondani. (A magyar Sanofinál összesen közel 2500-an dolgoznak több telephelyen, Újpesten, Nagytétényben, Veresegyházon és Csanyikvölgyben).
Rózsa közlése szerint a menedzsment éppen azon dolgozik, hogy az átszervezés minél kevesebb embert érintsen. Az egyeztetések az üzemi tanáccsal és a szakszervezettel csak most kezdődnek el. Az érintett dolgozók egy részének a jövőben is lesz lehetősége, hogy részt vegyen a kutatásfejlesztés új irányainak munkáiban, hangsúlyozta a kommunikációs igazgató.
Míg Magyarországon korábban a teljes innovációs folyamattal foglalkoztak, az átszervezés után csak a folyamat későbbi fázisai maradnak meg. A kutatás-fejlesztés általában 12-15 éves folyamat, amely rendkívül költséges (egy-egy új gyógyszer kifejlesztése akár 1,7 milliárd dollárba is kerülhet) és nagyon sok rizikóval jár. A legtöbb molekula el sem jut addig a fázisig, hogy kipróbálják. A magyar Sanofi a jövőben a fejlesztés olyan fázisaival foglalkozik, amelyek kevesebb kockázattal járnak és a fejlesztések eredményei hamarabb jutnak el a betegekhez, mondta Rózsa Iván.
Az átszervezésnek a hivatalos közlés szerint nincs köze ahhoz, hogy az év közepétől súlyos válságadókkal sújtották Magyarországon a gyógyszergyárakat. A cég közleménye szerint a Sanofi jelenlegi lépése egy hosszabb és korábban indult folyamatnak a része, amelynek hátterében az egész gyógyszeripart érintő változások állnak. Egyre költségesebb és kockázatosabb a kutatás-fejlesztés, amelynek során egyre kevesebb úgynevezett block-buster készítményt állítanak elő, amelyek éves forgalma eléri vagy megközelíti az évi egymilliárd dollárt. A közlemény ugyanakkor megjegyzi, hogy a különböző országok kormányainak és hatóságainak az elvárásai is jelentősen változtak az elmúlt években. A korábbiakhoz képest jelentős eredményeket hozó, biztonságos gyógyszereket várnak, ugyanakkor mindezt alacsonyabb áron.
A cég az átszervezés miatt felszabaduló kutatási infrastrukturális kapacitásával támogatni kívánja a hazai kutatásokat. Ugyan még korai konkrétumokról beszélni, mondta Rózsa Iván, de megjegyezte: terveik között szerepel egy inkubátorközpont létrehozása. Itt lehetőséget adnának hazai kutatóintézeteknek és akár biotech vállalatoknak, hogy kutatásaikat ultramodern környezetben a Sanofi eszközeivel folytassák.