Pocsék helyzetben a magyar ipar

2012.11.16. 09:42 Módosítva: 2012.11.16. 09:51

Szeptemberben 3,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva, közölte a KSH. Az ipar termelésének alakulásában többek között szerepet játszott a munkanaphatás is: idén szeptemberben kettővel kevesebb munkanap volt, mint tavaly ilyenkor. A munkanaphatástól megtisztított index 0,6 százalékkal emelkedett. A termelés az év első kilenc hónapjában 0,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index szeptemberben 0,7 százalékkal nőtt.

Az ipari export 2012 első kilenc hónapjában 0,2 százalékkal nőtt, míg szeptemberben 3,6 százalékkal csökkent 2011 azonos időszakához viszonyítva. Szeptemberben a feldolgozóipar exportértékesítésének majdnem felét adó két alág közül a több mint egynegyed súlyú járműgyártás kivitele 6,8 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a másik meghatározó alág, a  feldolgozóipari exportban közel egyötöd súlyt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene igen jelentősen, 24 százalékkal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése január–szeptemberben 2,5, szeptemberben 6,0 százalékkal alacsonyabb volt 2011 azonos időszakánál. A feldolgozóipar belföldi eladásai szeptemberben 5,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 szeptemberében a feldolgozóipar termelése 4,3 százalékkal, a csekély súlyú  bányászaté  7,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az  energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 0,6 százalékkal emelkedett.

2012 szeptemberében a  feldolgozóipar  tizenhárom alága közül kilencben figyelhető meg  termeléscsökkenés. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés több mint egyötödét  képviselő járműgyártás az augusztusival közel azonos növekedési ütemet mutatott: a termelés volumene 2,7 százalékkal emelkedett a tavaly szeptemberi magas bázishoz képest. A KSH az idei eddigi legnagyobb visszaesését  regisztrálta a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben –, 23,4 százalékkal csökkent, elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek  iránti kereslet apadása következtében.

A harmadik  legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelésből közel egy nyolcaddal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,5 százalékkal mérséklődött. A közel egytized súlyt képviselő kokszgyártás, kőolajfeldolgozás kibocsátása – főként az értékesítés egyharmadát adó kivitel élénkülésének köszönhetően – 8,1 százalékkal bővült, míg a hazai eladások csökkentek. A közepes súlyú gumi-, műanyag és nemfém ásványi  termék és a fémalapanyag és fémfeldolgozási  termék gyártásában, illetve a kisebb súlyú gyógyszergyártásban és a villamos berendezés gyártásában 3,8 és 6,7 százalék közötti volumencsökkenést mértek.

Különösen rossz hír, hogy 2012 szeptemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 17,7 százalékkal  alacsonyabb volt, mint 2011 azonos hónapjában. Az új exportrendelések 17,7 százalékkal, az új belföldi rendelések 17,1 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 2,1 százalékkal nőtt tavaly szeptemberhez képest.

2012 első kilenc hónapjában az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 1,3 százalékos növekedése a  legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,1 százalékos létszámcsökkenés mellett következett be.  2012 első kilenc hónapjában Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (10,6%), Nyugat-Dunántúlon (1,4%), valamint Észak-Alföldön (1,4 %) – nőtt az előző év azonos időszakához képest. A többi régióban 1,5 és 4,0 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk.

A legnagyobb régiós versenytársunknak számító Szlovákia gazdasági növekedése 3,5 százalékra lassult a tavalyi utolsó három hónapban éves szinten az előző negyedévi 3,8 százalékról. Ott az augusztusi 16,3 százalék után szeptemberben 13,5 százalékkal termelt többet az ipar, mint egy évvel azelőtt, munkanap-kiigazítással számolva. Ezt leginkább az ott is legfontosabb iparágnak számító autóipar húzta fel: a termelés növekedése szeptemberben még tovább gyorsult, 36,2 százalékra az augusztusi, 24,2 százalékos éves többletről.

A lengyel gazdaság egyik pillérét alkotó gépkocsigyártás az idén becslések szerint egyharmadával esik vissza a 2008-as rekordévhez képest. A Gazeta Wyborcza értesülései szerint 2012-ben a lengyel gyárakat 650 ezer gépkocsi hagyja el, és a közép-európai tendenciákkal szemben jövőre további visszaesés várható.