Fele annyi lakást építünk

2012.11.29. 09:13

A telekpiacra az egyre csökkenő sajátcélú lakásépítés mellett a családi házak viszonylagosan nyomott ára is rányomja a bélyegét. Amíg 2009-ről 2011-re az ország egyes területein 45-55 százalékkal csökkent a sajátcélú lakásépítések száma, addig a használt családi házak forgalma Budapesten és Pest megyében stagnált, a vidéki megyékben pedig 10-15 százalékkal esett vissza, közölte az Otthon Centrum.

Budapesten a legtöbb kereső a 13-22 millió közötti telkekről érdeklődött 2012 első három negyedévében, Pest megyében a 10-15 millió közötti áron kínáltak voltak a legkeresettebbek. A keleti és nyugati országrészben a 2 és 9 millió forintos telkek a legkedveltebbek, de nyugaton van kereslet a drágább, 15-20 milliós értékűek iránt is. A telekpiacról, a sajátcélú, illetve értékesítési célú lakásépítésekről, az újlakás piacról, a finanszírozási környezetről, illetve szabályozási hatásokról ír részletesebben az Otthon Centrum legfrissebb Lakáspiaci Monitorja.

Az Otthon Centrum szerint a belterületi telkek piacán továbbra is visszafogott kereslet tapasztalható szinte az egész ország területén. Az okokat vizsgálva szerintük több szempont is felmerülhet. Egyrészt a sajátcélú lakásépítések 2008 óta tartó folyamatos csökkenése, ami a fővároson kívül az ország minden területére jellemző. A fővárosban tradicionálisan az értékesítési célú lakásépítések domináltak, ezért a visszafogottabb visszaesést az alacsony bázis magyarázhatja.

A fent vázolt tendencia 2012 első kilenc hónapjában is folytatódott, az idei év első három negyedévében a fővárosban stagnált, a vidéki városokban 8 százalékkal, a községekben pedig 20 százalékkal csökkent a saját használatra épített lakások száma 2011 azonos időszakához viszonyítva.

„Az építkezési kedv megcsappanását mi is egyértelműen érzékeljük a telekpiacon.” – mondta Kühne Kata az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója. „Gyakori, hogy az ügyfeleink párhuzamosan keresnek családi házat és építési telket.”   

Bár nem teljesen megegyező a saját használatra lakást építők és a családi házat vásárlók csoportja, beszédes, hogy míg 2009-ről 2011-re az ország egyes területein 45-55 százalékkal csökkent a sajátcélú lakásépítések száma, addig a használt családi házak forgalma Budapesten és Pest megyében stagnált, a vidéki megyékben pedig csak 10-15 százalékkal esett vissza.

Természetesen nem minden esetben helyettesítheti egymást a családi ház vásárlása és az építkezés. Szentendrén főleg a magasabb ártartományban keresők, akik akár 20-25 millió forintot is hajlandóak egy telekért áldozni, ragaszkodnak a saját építkezéshez.

Emögött főleg a speciális, saját építkezés keretében megvalósítható igények állnak, nem ritka, hogy ezek a keresők már a családi ház kínálatot áttekintve döntöttek a saját építkezés mellett. Ebben az ártartományban kevesebb a kereső, és az üzletek létrejöttét az is nehezíti, hogy az eladók kitartják az árat, nem, vagy csak nagyon nehezen hajlandóak engedni eredeti elképzelésükből. Esetükben főleg a motiváció hiányzik, a bevételre nincs égetően szükségük, ezért inkább kivárnak a magas áron.   

Az olcsóbb telkek iránt már viszonylag nagyobb kereslet látható a környéken és ebben a szegmensben az eladók is rugalmasabbak. A kifejezetten csak telekvásárlásban gondolkozó kereső Gödöllő térségében is kevesebb. Nem ritka, hogy 20-22 millió forintos kerettel rendelkező keresők egyszerre keresnek telket, jó helyen található bontandó vagy felújítandó házat, vagy újszerű, jó minőségű családi házat.

Az Otthon Centrum adatbázisa alapján 2012 harmadik negyedévében a budapesti, belterületi telekpiacon a legtöbb kereső 13 és 22 millió között kínált telkek után érdeklődött, a legkeresettebbek a 15 millió körüliek voltak.