Csak átmenetileg oldódott meg a válság

2013.01.02. 13:44 Módosítva: 2013.01.02. 13:46
Nem oldotta meg az Egyesült Államok hosszú távú államháztartási problémáit a költségvetési szakadék (fiscal cliff) elkerüléséről szerdára virradóra létrejött kongresszusi megállapodás. Kétséges, hogy az amerikai politika jelenlegi állapotában egyáltalán képes-e fenntartható pályára állítani a közfinanszírozási rendszert – vélekedtek szerdai helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

A Commerzbank és az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szakelemzőinek egybehangzó megállapítása szerint gyakorlatilag annyi történt, hogy az amerikai törvényhozás két hónappal kitolta a döntést a szövetségi költségvetés kiadási megszorításairól.

A CEBR elemzői szerint az Egyesült Államok döntéshozói továbbra is csak halogatják a nehéz gazdaságpolitikai döntéseket, így márciustól újabb politikai patthelyzet kialakulása fenyeget. Emiatt 2013 is olyan év lesz, amelyben az euróválság mellett az amerikai költségvetési problémák okoznak jelentős gazdasági bizonytalanságokat Nyugaton.

A Commerzbank szakelemzői is azt jósolták, hogy a most elért kompromisszum ellenére „folytatódik a nagy politikai dráma”, mivel két hónapon belül elölről kezdődik a politikai vita az automatikus kiadáscsökkentésekről, valamint az államadósság-limit emeléséről. A ház szerint a legutóbbi időszak tapasztalatai alapján aligha várható, hogy a hátralévő időt a döntéshozók hatékonyabban használják ki, mint eddig, mivel az amerikai politikai rendszer képtelennek tűnik arra, hogy ne az utolsó pillanatban jusson egyezségre az ilyen jellegű ügyekben.

A Commerzbank szakértői szerint általánosságban is felmerül az a kérdés, hogy a nyugati demokráciák politikai rendszerei milyen mértékben alkalmasak fenntartható költségvetési politika kidolgozására. A szakmai és társadalmi konszenzus az, hogy a jegybankok monetáris politikáját el kell választani a politikai rendszertől, mert csak így lehet működőképes, és ennek eredményeként a nyugati demokráciák központi bankjai általában függetlenek.

Elképzelhető ugyanakkor, hogy a nagy horderejű költségvetés-politikai kérdések eldöntését sem kellene politikai pártokra bízni, hiszen az euróövezeti adósságválság és az amerikai költségvetési politika legutóbbi tapasztalatai egyértelműen okot adnak a kételkedésre azzal kapcsolatban, hogy a demokratikus döntéshozatali folyamat képes-e fenntartható költségvetési politika kialakítására - fejtegették szerdai londoni elemzésükben a Commerzbank szakértői.

A piacok viszont kedvezően reagáltak a kongresszusi egyezség hírére. A Londoni Értéktőzsde (LSE) legnagyobb tőkeértékű vállalati részvényei alkotta irányadó FTSE-100 árfolyamindex a szerdai kereskedésben 2 százalékos emelkedéssel 6015 pont környékén járt, 2011 júliusa óta első ízben áttörve a hatezer pontos szintet. A tavalyi naptári évben 5997 pont volt a mutató napközbeni csúcspontja.

Jelentősen javultak az euróövezeti periféria gyenge pénzügyi helyzetű gazdaságainak kockázati jelzőszámai is.

A spanyol államcsőd valószínűségét jelző cds-ek középárfolyama – ez a gazdasági országkockázat megítélésének egyik fő mérőszáma – a szerdai londoni kereskedésben a 299,5 bázispontos előző záró után 288 bázispont környékén mozgott. Portugália CDS-középárfolyama 442,8 bázispontról 436 bázispontra, Olaszország szuverén törlesztésbiztosítási tranzakcióinak árazása 289 bázispontról 270 bázispontra süllyedt.

A magyar cds-középárfolyam gyakorlatilag nem változott a szerdai londoni jegyzésben a 278,4 bázispontos - vagyis tízmillió euró államadósságra számolva 278 ezer eurót valamivel meghaladó - előző esti zárószinthez képest.