A magyar kamatszint csapatostul vonzotta a befektetőket
Tavaly a kelet-európai valuták teljesítettek a legjobban a globális devizapiacokon, írta csütörtökön a Financial Times. A londoni gazdasági napilap online változatán megjelent elemzés szerint ezek a valuták nem vettek tudomást sem a gyengülő euróövezeti növekedésről, sem a hazai finanszírozással kapcsolatos kérdésekről, mivel a befektetőket "csapatostul" vonzották főleg a magyarországi és a lengyelországi magasabb kamatszintek.
A Financial Times kimutatása szerint a forint és a zloty egyaránt 11 százalékkal drágult a dollárhoz képest az elmúlt tizenkét hónapban, és ezzel a két fizetőeszköz a legerősebben teljesítő valuták közé került. Egyes devizapiaci befektetőket váratlanul ért a forint erősödése, sokan ugyanis korábban inkább szabadultak a magyar valutától az IMF-megállapodás elmaradása miatt, tartva a magas államadósságtól. A Nomura térségi stratégái számára például a forintra felvett rövid - vagyis gyengülésre játszó - pozíciók voltak a legkevésbé kifizetődő tranzakciók, a forint ugyanis erősödött.
Az 5,75 százalékos magyar és a 4,25 százalékos lengyel jegybanki alapkamat az elmúlt időszakban végrehajtott csökkentések után is még mindig vonzó a hozamot kereső befektetők számára, áll a Financial Times írásában. A lap szerint a forintnak további felhajtóerőt adott, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő a múlt hónap végén a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról stabilra javította a magyar államadós-osztályzat kilátását.
Csütörtökön másfél éve nem mért mélypontra csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása is a londoni piacon, tükrözve az amerikai költségvetési egyezség létrejöttét követő globális piaci derűlátást. A S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint a szuverén magyar törlesztésleállási kockázat elleni piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama 260 bázispont környékén járt a csütörtöki késői londoni jegyzésben az irányadó ötéves államkötvény-lejáratra.