Medvegyev: Nincs miből engedni a magyaroknak
További Gazdaság cikkek
- Economx: Pánikszerűen menekítik a pénzt a németek
- Orbán Viktor nem akarja a lustákat támogatni, elindult az új intézkedés, de kilőtt a diákhitel kamata
- Válaszolt az Ügyfélkapu+ és a DÁP fejlesztője: Az átállás nem vita tárgya
- Kongatják a vészharangot, Trump miatt infláció söpörhet végig az Egyesült Államokban
- Elektromos átállás: minden jel arra utal, hogy nem eszik olyan forrón a kását
Nem elképzelhetetlen, hogy az MVM Zrt.-vel szorosabbra fűzött együttműködés újabb orosz−magyar projektek alapja lehet, az ármeghatározás azonban a kialkudott képlet szerint, automatikusan zajlik, mondta a Napi Gazdaságnak Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnökhelyettese.
Medvegyev a lapnak elmondta, az ármegállapítást minden esetben kétoldalú megállapodások rögzítik az adott piac tulajdonságai és a rendelkezésre álló alternatív energiabeszerzési lehetőségek függvényében. A formulákat bizonyos időközönként felülvizsgáljuk, néhány uniós országban éppen ez történt meg az utóbbi időben. Ilyen lépésre a helyi piaci körülmények alapvető változásakor kerül sor, a fragmentált európai gázpiacon azonban minden ország a saját ütemében fejlődik, ezért az egyikükre érvényes változások nincsenek hatással másokra, így a magyar szerződésre sem.
Arra a kérdésre, hogy mit szól ahhoz, hogy az MVM szeretné átvenni az E.On gáznagykereskedő cégének a helyét a 2015 utáni időszakban, a Gazprom elnökhelyettese azt mondta, a magyarországi gázszerződés még három évig érvényes, a cég pedig mindig készen áll, hogy a hosszabbításról tárgyaljon, bármely szereplő is képviseli hivatalosan a magyar oldalt.
A Déli Áramlat földgázvezeték építése kapcsán elmondta, az itteni beruházás értékét 610 millió euróra (mintegy 180 milliárd forintra) becsülik, az összeget azonban pontosabban csak a következő években lehet majd meghatározni. Idén és 2014 első felében a magyar szakasz megvalósíthatósági tanulmányának előkészítése, illetve a tervezés zajlik. A Gazprom−MVM közös cége finanszírozta építkezés 2014 második felében indulhat el, 2015-re pedig be is fejeződik, az első gázszállítmány így 2016. január 1-jén érkezhet a csöveken keresztül.
A lehetséges további, magyarokkal való együttműködésről Medvegyev azt mondta, a Gazprom nyitott a kölcsönösen előnyös együttműködésekre, akár a gázkereskedelemről vagy -tárolásról, akár újabb vezetékek építéséről legyen szó. Ha pedig az MVM megvásárolja az E.On itteni gázüzletágát, akkor a Déli Áramlattal összefüggő hosszú távú együttműködés mellett a gázbeszerzési szerződés meghosszabbításában is a Gazprom partnerévé válik.
Azzal kapcsolatban, hogy elképzelhető-e, hogy 2015 után már nem az olajindexált gázárat kell majd fizetnünk a hosszú távú szerződésben, Medvegyev kifejtette, előfordul, hogy egy-egy európai partner kéri, hogy a spot árakat is vegyék figyelembe az árak kialakításánál, de ez egyre kevésbé népszerű az emelkedő tőzsdei árfolyamok miatt.
A Gazprom ellen folyó uniós versenyjogi vizsgálattal összefüggésben úgy nyilatkozott, az uniós testület célja, hogy egyoldalúan módosítsa a gázpiac fundamentumait, beleértve az ármeghatározási mechanizmust, a"mi egy igen veszélyes tendenciára utal: piaci instabilitást és az ellátásbiztonság csökkenését okozhatja."