Ezért félnek az új MNB-elnöktől
Márciusban lejár Simor András jegybankelnök mandátuma. Még nem tudni, ki váltja majd Simort az MNB élén, de az OTP elemzési központja a heti jelentésében összeszedte, mi az, amitől az új MNB-vezetés kapcsán tartanak a piaci szereplők.
A legnagyobb félelem a mennyiségi lazítástól van, ez ugyanis a legvalószínűbb forgatókönyv. Ezt azt jelenti, hogy a jegybank pénzt fog nyomtatni, ami az amúgy is rekordszinten lévő inflációt tovább növelheti, ráadásul alááshatja a most nagyon erős fiskális elköteleződést. A kormány emiatt sokkal jobban függene a jegybanktól.
![index-5521](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/375/3753/37538/3753830_549b41d798ac8b3efffb9a896b993bce_wm.jpg)
Az államkötvények hozamai elszállhatnának – párhuzamosan a forint leértékelődésével –, a jegybank pedig csak nagyon drágán tudna közbeavatkozni. Ez, és a felvállalt nagy hitelkockázat alááshatja a jegybank hitelességét.
A piaci szereplők emellett tartanak attól is, hogy a forintot támogató kamatkülönbözetet hirtelen csökkentené a jegybank. Emellett korlátozná a hozzáférést a kéthetes jegybanki kötvényállományhoz. Ha ezt és az egynapos jegybanki betéteket korlátozzák, vagy a kamatot jelentősen csökkentik, a befektetők úgy dönthetnek, hogy inkább kimentik megmaradó pénzüket az országból.
Az OTP elemzése azt követően jelent meg, hogy hétfőn ismét hét hónapos rekordra, 298 forint fölé drágult az euró – csütörtökön még 290 forint alatt volt az árfolyama. A svájci frank árfolyama közben egyéves csúcsra, 244 forint fölé ment.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)