607 milliárd a költségvetés hiánya

2013.01.22. 15:37
Tavaly kevesebb társasági adó, eva, bankadó, áfa és szja jött be a vártnál, de az előirányzatnál több pénzt hozott a jövedéki adó, az illeték, valamint az egyes ágazatokat terhelő különadók. Az előzetes adatoknak megfelelően 607,5 milliárd forint volt a költségvetés hiánya, a GDP 2,1 százaléka. Az NGM szerint az uniós módszertan szerint is a 2,7 százalékos hiánycél alatt maradhatunk.

Az államháztartás központi alrendszerének 2012. évi előzetes éves pénzforgalmi hiánya a törvényi módosított 671,9 milliárd forintos előirányzathoz képest 607,5 milliárd forintra teljesült, amely a GDP 2,1 százalékának felel meg. 2011-ben 1741,6 milliárd forint volt a hiány, közölte kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A tárca közleménye szerint a pénzforgalmi hiány alakulása jó alapot ad arra, hogy teljesüljön a megemelt, 2,7 százalékos uniós módszertan szerinti hiánycél. A pontos adatokat március végén a KSH által az Európai Uniónak hivatalosan megküldött EDP-jelentésben közlik.

Bevételek

A központi költségvetés 2012. évi bevételei a törvényi előirányzathoz képest mintegy 172 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak. A főbb adóbevételek esetében az előirányzathoz képest elmaradtak a társasági adó, az egyszerűsített vállalkozói adó, a pénzügyi szervezetek különadói, az általános forgalmi adó és a személyi jövedelemadó bevételek, viszont magasabb összegben teljesültek a jövedéki adó, az illetékbevételek, valamint az egyes ágazatokat terhelő különadók.

Nagyobb volt a vártnál a költségvetési szervek bevétele, az állami vagyonnal kapcsolatos befizetések, valamint az egyéb bevételek.

Kiadások

A központi költségvetés 2012. évi kiadásai a törvényi módosított előirányzathoz képest mintegy 242 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek. A kiadások esetében elmaradtak a törvényi előirányzattól a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai, a kormányzati rendkívüli kiadások, az önkormányzati adósságok törlesztéséhez nyújtott támogatások és az EU költségvetéséhez kapcsolódó hozzájárulások. Ugyanakkor magasabb mértékű volt az egyedi és normatív támogatások, a költségvetési szervek kiadásainak az összege, valamint az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások.

Kamategyenleg

A kamatkiadások a 2012. évben az 1065 milliárd forintos törvényi előirányzathoz képes 137 milliárd forinttal többet, 1202,4 milliárd forintot tettek ki, a kamatbevételek pedig az 59,3 milliárd forintos előirányzathoz képest 86,6 milliárd forinttal magasabb összeget, 145,9 milliárd forintot értek el. A 2012. évi tényleges nettó kamatkiadás (1056,5 milliárd forint) így összességében 50,8 milliárd forinttal tért el az eredeti előirányzattól.

TB Alapok

A társadalombiztosítási alapok a 2012. évet a 35,3 milliárd forintos  tervezett hiányhoz képest 117,8 milliárd forintos deficittel zárták, mely a Nyugdíjbiztosítási Alap 70,8 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 47,0 milliárd forintos  hiányából tevődik össze. A bevételi oldalon az előirányzatnál  kedvezőbben teljesültek többek között a szociális hozzájárulási adó és járulékbevételek, valamint az egészségügyi hozzájárulások. A kiadások esetében a törvényi előirányzatot meghaladóan alakultak többek között a nyugdíjkiadások, a gyógyító-megelőző ellátások és a gyógyszertámogatások.

Elkülönített állami pénzalapok

Az elkülönített állami pénzalapok 2012. évi 130,4 milliárd forintos többlete a Nemzeti Foglalkoztatási Alap 87,5 milliárd forintos, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap 21,6 milliárd forintos, a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap 17,7 milliárd forintos, a Nemzeti Kulturális Alap 4,0 milliárd forintos többletéből, valamint a Bethlen Gábor Alap 0,4 milliárd forintos hiányából alakult ki. Az elkülönített állami pénzalapok egyenlege a 2012. évi  53 milliárd forintos törvényi előirányzatnál kedvezőbben alakult. A bevételi oldalon a Nemzeti Foglalkoztatási Alap szakképzési hozzájárulásból befolyt bevételei lettek magasabbak. A Kutatási és Technológiai Innovációs Alap innovációs járulékbevételeiből is a vártnál több pénz jött be. A kiadások közül a Nemzeti Foglalkoztatási Alap, valamint a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap kiadásai maradtak el a törvényi módosított előirányzattól.