Továbbra is gyenge a forint
További Gazdaság cikkek
- Nem tudnak megegyezni az oroszok és az ukránok, de mi lesz így a rezsicsökkentéssel?
- Jelentős különbségek, így alakult a bérek helyzete Magyarország-szerte 2023-ban
- 369 százalékkal nőtt a háztartások pénzügyi vagyona – ezt reagálta a kormány a cikkünkre
- Egyszerűen megrohamozták a magyarok a bankokat
- A Hungary Airlines megszerezte a hatósági engedélyeket
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 96,28 pontos csökkenéssel, 18 584,65 ponton nyitott szerdán. A keddi záró értékéhez képest 0,52 százalékkal gyengült. A stagnáló Richter kivételével a vezető részények mindegyike mínuszban indította a napot, az OTP és a Mol árfolyam-vesztesége 1 százalék fölött van a nyitás utáni percekben. A bankpapír már 4600 forint alatt jár, míg az MTelekom árfolyama ismét 400 forint alá esett.
Csökkenés várható a vezető európai tőzsdéken is, az előző napok jelentős emelkedését követő profitkivétel miatt. A piacok hangulatát szerdán az befolyásolhatja, hogy milyen fogadtatásban részesül a 7,25 milliárd eurós olasz kötvénykibocsátás azután, hogy pénteken a Fitch leminősítette az országot.
A határidős jegyzések alapján a kereskedők arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 0,5 százalékkal, a frankfurti DAX index és a párizsi CAC-40 egyaránt 0,1 százalékkal csökken nyitáskor.
Kedden a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,04 százalékos napi gyengüléssel 1194,18 ponton zárt. Az FTSE-100 0,11 százalékos javulással 6510,62 ponton zárt. A DAX-30 0,23 százalékos mínusszal 7966,12 ponton fejezte be a napot. A CAC-40 0,10 százalékkal 3839,97 pontra erősödött.
Kedden 307 közelében is járt az euró jegyzése, és ma reggel is ennek közelében, azaz 9 hónapos mélypontnál mozog a forint, írja a Portfolio. Nem tud tehát egyelőre talpra állni. Egyelőre nehéz is lenne ez, még akkor is, ha közben történelmi csúcs környékén mozognak a fontosabb fejlett piaci részvényindexek, azaz a globális kockázati étvágy továbbra is jelentős.
Orbán Viktor kedd délelőtti, a kereskedelmi kamara évadnyitóján elmondott szavai tovább fokozták a Matolcsy György jegybankelnöki kinevezése miatti piaci félelmeket. A szakértők szerint ez lehet az oka annak, hogy 305,5 forint fölé ment kedden az euró árfolyama. Orbán elmondta, hogy bár nem akar beleszólni a jegybank munkájába, alacsonyabb hitelkamatokat szeretne, és minél előbb rendezné a devizahitelesek ügyét, hogy utána aktívabb monetáris politika jöhessen. Ezt az elemzők úgy értelmezték, hogy a kormány gyengébb árfolyamot akar.
A hét eleji forintgyengülés után kedden ismét kilenchavi mélypontra süllyedt a magyar pénz euróval szembeni értéke. Az uniós deviza árfolyama kedd délelőtt lépte át 305 forintos szintet, és délután már 306 forint fölött járt.