Simor András az EBRD alelnöke lesz
További Gazdaság cikkek
- Rendszeresen ütik a magyar kormányt háborús álláspontjáért, pedig még dobogón sem vagyunk
- Czomba Sándor: Mintegy 200 milliárd forint áll rendelkezésre az ifjúsági garanciaprogramban
- Üvöltő fájdalom euróban rendelni bármit is, olyat lépett a forint
- Megállapodást írt alá a Mol, új cég született
- Nagy Márton az Indexnek: Matolcsy György el akart lehetetleníteni, de Orbán Viktor hitt bennem
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) jelzése szerint Simor András minap leköszönt magyar nemzeti banki elnök az intézmény alelnöke lesz, idézi a Portfolio a szervezet közleményét.
Eszerint Simor július elsején kezd új posztján, és a stratégiák, illetve a felzárkóztatási politikák koordinációért lesz felelős. Emellett feladatköréhez tartozik majd a támogatások mobilizálása és menedzselése is.
Simor hatéves mandátuma március 3-án járt le a Magyar Nemzeti Bank élén és utolsó interjújában jövőbeli terveiről nem kívánt nyilatkozni, csupán azt jelezte, hogy pihenésre vágyik.
A szervezet közleményéből az MTI kiemeli, hogy Simor András gazdag pénzügyi tapasztalattal érkezik majd a londoni székhelyű intézményhez, hiszen korábban az MNB elnöke és a Budapesti Értéktőzsde igazgatósági elnöke is volt.
Simor pályafutása
Simor András szakmai pályafutását 1976-ban az MNB Devizagazdálkodási főosztályának előadójaként kezdte. 1979-1985 között a bank londoni leányvállalatánál, a Hungarian International Bank Ltd-nél dolgozott, majd visszatérve a Nemzetközi osztály helyettes vezetőjeként tevékenykedett. 1989-ben az akkor alapított CA-BB, későbbi nevén Creditanstalt Értékpapír Rt. elnök-vezérigazgatójává nevezték ki. Az ország egyik elsőként alakult értékpapírkereskedő cége irányítása alatt vált piacvezetővé.
1997-98-ban a CA IB Investmentbank A.G. ügyvezető elnöke Bécsben, ahol a Creditanstalt és a Bank Austria befektetési részlegeinek nyolc országot érintő összevonását irányította. Hazatérve a Budapesti Értéktőzsde tőzsdetanácsa elnökének választották meg, ahol tevékeny része volt abban, hogy a tőzsde közhasznú szervezetből nyereségérdekelt részvénytársasággá alakult.
Ezt a posztot 2002-ig töltötte be, majd 1999-től a Deloitte Magyarország elnöke, majd 2000-2007 között elnök-vezérigazgatója. A cég, vezetése alatt, a Deloitte Central Europe csoport második leggyorsabban növekvő tagvállalata lett. 2002-2006 között a cégcsoport régiós igazgatóságának tagja. 2007-ben nevezték ki a Magyar Nemzeti Bank elnökévé, mandátuma 2013. március 3-án járt le.
Szakértelmet és tapasztalatot várnak tőle
Az EBRD tájékoztatása szerint Simor kinevezésére egy nemzetközi érdeklődést kiváltó, kompetitív kiválasztási folyamat végén került sor. A kinevezést az EBRD elnökének javaslatára a szervezet kormányzótanácsa hagyta jóvá.
Simor András a közleményben úgy fogalmazott: "Nagyon örülök, hogy kiválasztottak erre a pozícióra. Az EBRD kulcsfontosságú szereplő azokban az átalakulóban lévő országokban, ahol tevékenykedik, és nagy megtiszteltetés támogatni és bővíteni a bank munkáját és pozícióját."
Az EBRD elnöke, Suma Chakrabarti a közleményben úgy fogalmazott: "Simor András személyében olyan embert választottunk, aki széles körű szakértelmet és tapasztalatot hoz a bankhoz."
Az EBRD-ben az elnök mellett négy alelnök teljesít szolgálatot. A szervezetet 1989-ben hozták létre. Jelenleg 64 ország mellett az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank tartozik részvényesei közé.
A közép- és kelet-európai országok (beleértve a volt Szovjetunió tagállamait is) átalakuló gazdaságainak támogatására létrejött EBRD magánvállalkozásoknak és állami infrastrukturális projekteknek folyósítja hiteleit. A közép- és kelet-európai országokban 29 helyi irodával rendelkező bank fő célja a térség országainak támogatása a piacgazdaság kiépítésében, a pluralista demokrácia megerősítésében, valamint a magánszektor fejlesztésében.
Ritkán jutnak magyarok ilyen magasra
Magyar pénzügyi szakember régen nem volt ilyen magas pozícióban, utoljára Németh Miklós volt EBRD alelnök. Legutóbb Jan Fischer töltette be ezt a pozíciót 2012 októberéig, ám ő a cseh elnökválasztáson való indulásakor lemondott. Simornak egy pályáztatási renden kellett keresztülmenni, ahol végül gyakorlatilag az elnök (Sir Suma Chakrabarti) dönthetett.
Pénzügyi szervezetekben magyarként még Farkas Ádám tölt be magas pozíciót, ő az európai bankfelügyelet elnöke. Tarafás Imre 2007-től volt az Európa Tanács Fejlesztési Bankjának alkormányzója.