További Gazdaság cikkek
- Az influenszerek is rajta vannak az új hatóság radarján
- Nincs mese, hiába jó minőségű a magyar élelmiszer, olcsóbbá kell tenni
- Megszavazta a parlament, óriási változások lesznek az adózásban
- Bejelentést tett a kormány, nagyon fontos változások jönnek a SZÉP-kártyáknál
- Nagy Márton új szövetséget ajánl a gazdasági növekedéshez
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 28,69 pontos csökkenéssel, 18 191,27 ponton nyitott hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest 0,16 százalékkal gyengült.
Csökkenéssel zárták a hétfői kereskedést a legfontosabb ázsiai részvényindexek, miután a kínai gazdaság a vártnál lassabb ütemben bővült az első negyedévben. A kínai statisztikai hivatal által hétfőn közzétett adatok szerint a kínai bruttó hazai termék éves szinten 7,7 százalékkal nőtt január-márciusban az előző negyedévi 7,9 százalékos emelkedés után. Elemzők az első negyedévre 8,0 százalékos bővülést vártak. Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei-mutatója 1,6 százalékos napi csökkenéssel 13 275,66 ponton zárt.
Az átfogóbb Topix 1,3 százalékkal 1133,99 pontra süllyedt. Szöulban a Kospi 0,2 százalékkal 1920,45 pontra csökkent. A napi zárószint kedvezőbb a kereskedés során tapasztalt 0,88 százalékos visszaeséshez képest: a némi korrekciót az okozta, hogy a jen árfolyama nem gyengült tovább a dollárhoz képest, és ez erősíti a dél-koreai vállalatok kivitelének versenyképességét. Kínában a kontinentális piacon a Shanghai Composite 1 százalék körüli mínuszban állt az európai nyitás előtt nem sokkal. A hongkongi HSI 1,41 százalékos csökkenéssel 21 777,00 pont volt.
Kissé gyengült hétfő hajnalban a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi piacon. Az eurót 294,46 forinton is jegyezték hétfő reggel az előző heti záró 295,56 forintos árfolyam után. Az euró az előző hét folyamán esett, és pénteken a csaknem hathetes csúcsot jelentő 294,01 forinton is járt. Elemzők szerint a forint erősödését többek között a japán jegybank által bejelentett gazdaságélénkítő csomag hatására javuló nemzetközi befektetői hangulat, illetve a Magyar Nemzeti Bank új vezetéségével szembeni piaci bizalmatlanság enyhülése segíti.
Az euró 1,3079 dollár hétfő reggel, az árfolyam valamivel alacsonyabb a péntek esti 1,3102 dollárnál. Hétfőn sem a magyar, sem a nemzetközi adatnaptárban sincs fontosabb közlés, de a forint árfolyamára hathat a Magyar Nemzeti Bank alelnöki pozíciójára jelölt Gerhardt Ferenc parlamenti bizottsági meghallgatása. A szakember nem ismeretlen a piac számára, hiszen az elmúlt két évben az MNB Monetáris Tanácsának külső tagjaként vett részt a jegybanki politika alakításában.
A befektetők ezen kívül a Nemzetgazdasági Minisztérium hamarosan megjelenő konvergenciaprogramját várják, amelyben a gazdasági tárca új vezetősége friss makrogazdasági prognózist tesz közzé, és megjelölheti a kormányzati ciklus utolsó évének gazdaságpolitikai hangsúlyait. Az amerikai dollár hétfő reggel 226,26 forint, valamivel magasabb a péntek esti 225,56 forintnál. A svájci frank 242,91 forintról 243,28 forintra drágult. A japán jen jegyzése 2,3102 forintra nőtt 2,2868 forintról. A legfontosabb régiós devizák közül a lengyel zloty kissé gyengült, a cseh korona pedig enyhén erősödött az euróhoz képest. Az euró hétfő reggel 4,1095 zloty, illetve 25,910 korona volt.