Durván fogynak a cégek
Az Opten céginformációs szolgáltató előrejelzése alapján az idén először mintegy 20 százalékkal nagyobb lehet a cégjegyzékből kivezetett cégek száma, mint az újonnan alapítottaké. Ez azt is jelenti, hogy idén van a trendforduló, 2011-ben például még majdnem kétszeres volt az alapítások száma a törlésekéhez képest.
A megyék cégfluktuációs értékei az Opten indexe alapján erősen ingadoznak, de általánosságban csökkennek. Az utóbbi években a három leghektikusabb megyének Nógrád, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg, míg a legstabilabb megyének Pest (Budapest nélkül), Vas, Tolna, Győr-Moson-Sopron és Baranya számított.
A végrehajtások arányát tekintve Somogy és Tolna megye magasan a legveszélyesebb terület, ami valószínűleg arra is visszavezethető, hogy a nagy végrehajtási arányú vendéglátó- és építőipar felülreprezentált, míg a biztonságosnak tekinthető infokommunikációs és tanácsadói szektor alulreprezentált ezekben a megyékben.
A legbiztonságosabb megyék közé tartozik Zala, Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun és Hajdú-Bihar. Ezeken a területeken jellemzően felülreprezentált az alacsony végrehajtási aránnyal rendelkező mezőgazdaság, így ezek az országrészek ebből a szempontból sokkal stabilabbak is.
Összességében ugyanakkor a végrehajtások aránya lassan növekvő tendenciát mutat az egész országban.
A céginformációs mutatók szerint Zala az egyik legkérdésesebb: bár rendkívül alacsony végrehajtási arány jellemzi, mégis az egyik legveszteségesebb megye. A számok tükrében a zalai cégek még profitábilis működésük és likviditásuk rovására is időben rendezik számláikat, elkerülendő egy esetleges végrehajtási eljárást. Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója szerint az adatok egyik lehetséges értelmezése az, hogy a Zala megyei cégek az üzletileg etikus viselkedés hosszú távú hasznát a rövid távú nyereségességnél többre becsülik.