Az élelmiszerboltban is megfizetjük az útdíjemelés árát

2013.08.06. 07:40

Az elmúlt hetekben szinte valamennyi alapvető élelmiszer előállítója áremelési szándékkal kereste meg a kereskedőket, az elhúzódó tárgyalások több esetben is eredményesek lehetnek - írja Napi Gazdaság.

Annyi bizonyos, hogy az útdíj önköltségnövelő hatása komoly érv. Az élelmiszergyártás valamennyi szereplője két tűz között érzi magát: az útdíjat kivétel nélkül rájuk hárítják, ezt pedig az átadási árakban alig tudják érvényesíteni. A mezőgazdasági termelők esetében - vetőmag-, növényvédőszer-, illetve műtrágya-kereskedők - már be is építették az áraikba az útdíj költségét, miközben a gazdák a pluszköltségre való hivatkozással kapnak egyre alacsonyabb vételi ajánlatokat - mondta a Napi Gazdaságnak Horváth Gábor, a MOSZ főtitkára.

Az elmúlt hetekben több gyártónak is sikerült szolid, 10 százalék alatti mértékben emelnie az átadási árat, igaz, ez nem minden esetben jelent meg a termékek fogyasztói áraiban - mondta a Napi Gazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Terméktanács elnöke. Leginkább a kereskedelmi láncon és a feldolgozó üzemméretén múlott, hogy sikerült-e egyáltalán bármiféle áremelést elérni. (Az utóbbi időszak kisebb áremelései nem fedezik sem az útdíj értékarányosan 5-10 százalékos önköltségnövelő hatását, sem pedig az elmúlt egy év rekord magas takarmányárait.)

Az idei olcsóbb termés hatása az áremelkedési várakozások miatt legkorábban is csak szeptemberben jelenhet meg a baromfi-keveréktakarmányokban. Ha olcsó lesz a kukorica, és sikerül némi áremelést is elérni, akkor talpon maradhatnak a még működő cégek a második félévben, kisebb veszteségek mellett, ettől függetlenül érdemi segítség számunkra még mindig a jelentős áfacsökkentés lenne, amit szeretnénk szeptemberben újra a kormány figyelmébe ajánlani - tette hozzá Csorbai Attila.

A tejpiacon is megvalósulni látszik az emelés - mondta a Napi Gazdaságnak Lukács László, a Tej Terméktanács főtitkára. Véleménye szerint van esély rá, hogy a terméktanács júliusban kiadott, 8-10 százalékos emelésről szóló prognózisa teljesüljön. A feldolgozóknak komoly többletköltséget jelent a tejbegyűjtés után fizetendő útdíj, amelyet a jelenlegi, uniószerte keresleti piac mellett esélyük sincs a termelőkre terhelni, miközben az ártárgyalásokon a kiskereskedelem részéről egyértelműen azt tapasztalják, hogy alig akarják ezt új költségelemként elfogadni, illetve megfizetni.

A termelői nyerstej-árak jelenleg kilogrammonként 94-96 forint között mozognak, míg a nyerstej uniós spot piaci ára már eléri a 40 eurócentet, ami itthon 120 forintos exportárat jelent. Ez még útdíjjal terhelten is vonzó a termelőknek és a feldolgozóknak.

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!