A recessziónak vége, a válságnak nem
További Gazdaság cikkek
- Lecsapott az MNB, több tízmilliós bírságot szabott ki két bankra is
- Az amerikaiak feketelistájára került a debreceni akkugyárat építő cég
- Nagy játszmába kezdhet a magyar kormány, miután az oroszok és az ukránok egymásra borították az asztalt
- Beteljesült a kormány ígérete, Orbán Viktor szerint most „a melós fiatal csávók” jönnek
- Ha nincs megfelelési költség, nincs szabályalkotás: váratlan fordulat állhat be Donald Trump vámtervezetében
Magyarország esete nem egyedi, más országoknál is felfüggesztették a kifizetéséket különböző elosztási hibák miatt, mondta Andor László, az unió munkaügyekért felelős bizottsági tagja az Alapblognak.
„Alapvetően technikainak nevezhető hiányosságok adódtak a pályázatok beadásánál, a pénzek felhasználásánál, amelyeket lehet és kell is korrigálni. Egyes esetekben újra kell pályázni. Addig pedig áthidaló megoldásokat kell találni. Miért? Azért, mert az Unió kormánya, a Bizottság egyszerűen nem engedélyezhet kifizetéseket ilyen esetekben. Minden lépéséről szigorúan ellenőrzött beszámolási és elszámolási kötelezettsége van például az Európai Parlamenttel és a minden egyéb illetékes európai felügyelettel szemben” – mondta a magyar biztos.
Elmondta, hogy „a források nem vesztek el, a hibák és a pályázatok megfelelő korrigálása után kifizetik a támogatásokat az eredetileg kért összegben. Addig viszont kétségtelenül átmeneti, áthidaló megoldásokat kell találnia minden olyan tagállamnak, amellyel szemben felfüggesztettek kifizetéseket.” Szerinte nagyon rövid időn belül orvosolni lehet a jelenleg fennálló problémákat.
A válság strukturális megoldást kíván
Az unió foglalkoztatását illetően abban látja a legnagyobb problémát, hogy különvált a központ és a periféria. A központi országokban éppenséggel munkaerőhiány van jó néhány szakmai területen, nem szenvedték meg annyira a válságot. „Velük ellentétben a periféria országaiban, Írországtól Portugálián, Olaszországon, Görögországon át a Baltikumig bezárólag az utóbbi négy-öt évben munkanélkülivé lett a felnőtt lakosság tizenöt-húsz százaléka, a fiatalok esetében néhol ez az arány felkúszott harminc- és még több százalékosra.”
Közös vonásuk, „hogy mindannyian tőkeimportra épülő nemzetgazdaságok, korábbi növekedésük szinte kizárólag a külföldről beáramlott tőke nagyságától és folyamatosságától függött. A nagy összeurópai visszaesés nyomán azonban gyakorlatilag teljesen befagytak az ezen országok gazdaságát meghatározó mértékben húzó szektorokba, például az ingatlanpiacra vagy a turizmusba addig beáramló tőkebefektetések. Így hirtelen milliók kerültek az utcára, a válság egészében véve sokkal mélyebben és hosszasabban sújtja a valójában nem a fenntartható növekedésre alapozódott nemzetgazdaságokat.”
Nincs vége a válságnak
Szerinte a recessziónak ugyan vége, de a válság „roppant felelőtlen dolog lenne beszélni, már csak azért is, mert például a munkanélküliségi helyzet néhol tartósnak mutatkozó drámaisága, a beszélgetésünkben már érintett többi bizonytalanság, a dél-európai országok társadalmi helyzetének képlékenysége miatt bekövetkezhet egy újabb recessziós periódus is."
Elmondta még, hogy a kulturális különbségek is számítanak, például ahol az embereknél megszokott, hogy bérlik a lakásukat, ott nem adósodtak el azért, hogy mindenáron saját tulajdonú lakáshoz jussanak. Emellett ahol nagyobb volt az egyenlőtlenség, ott a válság ezt még inkább kiélezte.
A következő hónapok leglényegesebb feladata, szerinte,„hogy dűlőre kell vinni a görög kérdést: egyértelművé kell váljon, hogy működőképessé teszik-e, fellendülést generálnak-e az Athénnak nyújtott eddigi hitelcsomagok vagy sem”.
„Hosszabb időtávon egyelőre csak abba kapaszkodhatunk, hogy Németország jól teljesít, Franciaország pedig lélegzethez jutott. Ugyanis lassított ütemben kell csak leépítenie a deficitjeit, közben pedig az egész övezet élvezi az Európai Központi Bank rugalmasabb politikájának áldásait. De – ismétlem – Spanyolország, Portugália, főként Görögország alapvető problémái továbbra is fennállnak.”