Akik nem hiszik, hogy a magyar gazdaság jobban teljesít
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Magyarország bóvlikategóriába tartozó, Ba1 államkötvény-osztályzata és a további leminősítés lehetőségét jelző negatív kilátás a magyar gazdaság korlátozott középtávú növekedési lehetőségeit tükrözi – ez a Moody's pénteken ismertetett éves országjelentésében áll.
A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítője egyértelművé tette:
a még mélyebb bóvliba sorolást kockáztatja
a kormány, ha olyan intézkedéseket hoz, amelyek „negatívan érintenék a bankrendszert”. A cég véleménye szerint a magyar gazdaság növekedési korlátai valószínűleg megnehezítik a magyar kormány számára a jelentős adósságteher csökkentését – írja az MTI.
A Moody's a hitelképességi erősségek között az alábbiakat sorolja fel:
- a magyar gazdaságban felhalmozódott vagyonérték,
- Magyarország európai pénzügyi és gazdasági integrációja,
- a túlnyomórészt külföldi tulajdonú bankrendszer,
amelyek korlátozzák a magyar kormányra háruló esetleges jövőbeni jótállási kötelezettségek kockázatát.
A cég szerint hitelminősítési szempontból az első számú kihívás a magyar gazdaság korlátozott középtávú növekedési potenciálja. Amit ráadásul olyan tényezők rontanak, mint
- a gyenge demográfiai mutatók,
- a térségi összehasonlításban alacsony foglalkoztatási ráta, valamint
- a rossz beruházási klíma.
A bruttó állóeszköz-beruházások rátája csak mostanában fordult pozitív tartományba, miután 17 egymást követő negyedévben zsugorodott. A cég hitelminősítői szempontból a gyengeségek közé sorolja a bankszektorban folyó, hitelforrás-szűkítő hatású mérlegalkalmazkodási folyamatot és a bankok alacsony nyereségességét is, mivel a Moody's szerint ezek a tényezők sem használnak a gazdasági növekedésnek.
Ez részben a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai környezet kedvezőtlen hatását tükrözi
– idézi az MTI a Moody's jelentés.
A hitelminősítő a magyar gazdaság előtt álló kihívások között említi a magas államadósság-rátát, amely becslésük szerint idén a GDP 80 százalékán lesz. Ez meghaladja a Moody's által a Magyarországéhoz hasonló államkötvény-besorolással nyilvántartott adósok államadósság-rátáját.
A magyar államadósság-ráta stabilizálódott ugyan, a következő néhány évre valószínűsíthető pályája azonban bizonytalan, mivel a magyar gazdaság lassú növekedése elhúzódhat. Ráadásul a külső adósság magas aránya – a devizaadósság és a nem rezidens befektetők kezén lévő hazai adósság egyaránt – kiteszi a gazdaságot a befektetői hangulat változásainak.
A Moody's közölte ugyanakkor, hogy fontolóra venné a besorolás kilátásának stabilizálását, ha a magyar gazdaságban ismét robusztus növekedés kezdődne, amely tartósan lefelé haladó pályára állítaná az államadósság-rátát.
Más nagy londoni házak az utóbbi időszakban
egyre derűlátóbb előrejelzéseket
adnak a magyar gazdaság növekedési kilátásairól, írja az MTI.
Felidézik, hogy a JP Morgan éppen pénteken ismertette jelentősen javított új prognózisukat, amelyben az idei harmadik negyedévre 2,7 százalékos negyedéves GDP-növekedést várnak az eddigi 1,5 százalékkal szemben. A JP Morgan az idei év egészére az eddigi 0,5 százalék helyett 0,6 százalékos gazdasági növekedést jósol, míg 2014-es előrejelzésüket 1,8 százalékról 2 százalékra emelték.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport közgazdászai azt valószínűsítették legutóbbi prognózisukban, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2014-ben 2,6 százalékkal növekedhet. A Barclays az általa eddig várt 1,1 százalékos bővülés helyett most már szintén 2 százalékos GDP-növekedést vár Magyarországon 2014-ben.
Ugyanakkor az is tény – igaz, az MTI erre nem tért ki –, hogy a Moody'shoz hasonlóan egy másik hitelminősítő, a Standard & Poors sem javította magyar megítélését. Október végi jelentésükben ráadásul a negatív kilátást is megerősítették, jelezve, hogy akár még lejjebb sorolhatnak minket.